Amnesty International оголосила акцію термінової допомоги журналісту Роману Протасевичу, затриманому в Білорусі. У міжнародній правозахисній організації вважають, що Протасевич разом зі своєю дівчиною Софією Сапегою, яку також затримали в Мінську, піддаються ризику катувань та жорстокого поводження.
«Ми закликаємо наших прихильників у всьому світі приєднатися до акції термінової допомоги з вимогою негайного звільнення Романа Протасевича і Софії Сапеги. Їх арешт є довільним і незаконним, а його обставини викликають обурення. Ми з самого початку побоювалися, що їм можуть загрожувати тортури або інше жорстоке поводження. Тепер, коли білоруські державні ЗМІ опублікували відеозапис, на якому Роман «зізнається» в організації протестів, ми стурбовані тим, що таке зізнання могло бути отримано під тиском», - процитували у пресслужбі організації директорку Amnesty International по Східній Європі та Центральній Азії Марі Стразерс.
В AI вказали, що на відео з Романом Протасевичем, оприлюдненому державними білоруськими ЗМІ, видно синці на обличчі журналіста попри те, що сам він говорить про «максимально коректне і законне» поводження з ним.
«Чи справді білоруська влада вірить, що вони можуть обдурити світ, транслюючи примусове «зізнання» ув'язненого і змушуючи його заявляти, що з ним поводяться добре?» - заявила Марі Стразерс.
Вона додала, що з огляду на історію і характер порушень прав людини з боку білоруських спецслужб, в AI серйозно стурбовані тим, що здоров'я і життя Протасевича знаходяться під загрозою.
«Ми вважаємо, що його партнер Софія Сапега, громадянка Росії, затримана виключно з метою здійснити подальший тиск на Романа», - підсумувала Стразерс.
Нагадаємо, 23 травня в аеропорту Мінська був екстрено посаджений літак Ryanair рейсу Афіни-Вільнюс. Спочатку повідомлялося про можливе мінування повітряного судна, в аеропорт стягнули пожежників і карети «швидкої допомоги». Пізніше стало відомо про те, що на борту літака перебуває опозиційний журналіст Роман Протасевич, його затримали разом з дівчиною Софією Сапегою. Інформацію про затримання Протасевича підтвердили в МВС Білорусі. На батьківщині журналіст є підозрюваним за статтею 293 КК Білорусі, йому може загрожувати страта.
Наступного дня білоруські ЗМІ поширили відео, на якому Протасевич спростовує інформацію про проблеми зі здоров'ям, а також говорить, що співпрацює з білоруськими правоохоронцями і дає свідчення.
В ЄС виступили з першою офіційною заявою після того, що сталося. Там переконані, що літак здійснив вимушену посадку в аеропорту Мінська через дії білоруського військового літака.
У Міжнародній організації цивільної авіації висловили стурбованість примусовою посадкою лоукостера. Організація вважає, що дії білоруської влади можуть порушувати Чиказьку конвенцію.
В Офісі президента України заявили про те, що вимушена посадка в Білорусі літака Ryanair рейсом Афіни-Вільнюс, у результаті якої затримали опозиційного журналіста Романа Протасович, є прямим проявом міжнародного тероризму.
Про те, які наслідки матиме викрадення Протасевича для білоруської опозиції, Білорусі та України - читайте у статті Володимира Кравченка «Зона, заборонена для польотів».