Між багатими та бідними країнами зростає економічний розрив — Bloomberg

Поділитися
Між багатими та бідними країнами зростає економічний розрив — Bloomberg © unsplash/miracleday
Нова хвиля коронавірусу затьмарює перспективи глобального відновлення економіки.

Рівень захворюваності на коронавірус у світі наближається до рекорду. Оновлений сплеск зростання кількості випадків COVID-19 загрожує збільшенням економічного розриву між багатими та бідними країнами, що може завдати шкоди глобальному відновленню економіки, пише Bloomberg.

Всесвітня організація охорони здоров’я попередила, що нові випадки хвороби зростають майже скрізь, зокрема, критична ситуація спостерігається в Індії, Аргентині, Туреччині та Бразилії.

Це затьмарює перспективи прогнозованого раніше енергійного підйому світової економіки, враховуючи те, що нездатність контролювати вірус або рівномірно розподілити вакцини, ризикує спровокувати появу нових мутацій COVID-19, спочатку в країнах що розвиваються, а потім і в багатих державах, які відносно стримують поширення хвороби.

Навіть якщо цього не станеться, швидке відновлення буде уповільнюватися і у «вакцинованих країнах», обмежуючи зовнішній попит на товари та дестабілізуючи ланцюги поставок. Минулого місяця Міжнародний валютний фонд заявив, що глобальна економіка може втратити близько $ 9 трлн до 2025 року, якщо не буде зупинена криза в галузі охорони здоров'я.

Економіки, що розвиваються, становили дві третини світового зростання до пандемії та близько 86% світового населення. Цього тижня Світовий банк попередив, що таким країнам варто готуватися до серйозних втрат на шляху відновлення після пандемії.

Економічне відновлення в Індії - шостої за величиною економіки у світі, ризикує зупинитися через нову хвилю зростання випадків коронавірусу, адже в країні знову запроваджуються обмеження.

«Чергові сплески зростання випадків COVID-19 представляють нову реальність для світової економіки, оскільки очевидно, що пандемія ще не закінчується. Багато економік з низьким рівнем доходу продовжують боротися із серйозними проблемами, зокрема пов'язаними з COVID-19, на них чекає довгий шлях, перш ніж вони повернуться до нормального стану», - заявила економіст Туулі Маккаллі.

За даними, зібраними Bloomberg, наразі було зроблено понад 944 мільйони щеплень у 170 країнах - достатньо доз для 6,2% світового населення. Але розподіл вакцини є однобічним, оскільки держави з найвищим рівнем доходів вакцинують населення приблизно в 25 разів швидше, ніж бідніші країни.

«Я розглядаю це як змагання між мутацією вірусів та розповсюдженням вакцин. Багато людей не знають, що пандемія грипу 1918 року розпочалася в США, а потім вірус перейшов на Європу, але зрештою, найбільше постраждали саме країни, що розвиваються. Це зловісний знак повторення історії», - сказав керівник відділу досліджень глобальних ринків Nomura Holdings Inc. Роб Суббараман.

Фінансові ринки наразі демонструють ознаки нестабільності. Компанії, які найбільше покладаються на повноцінне відновлення світової економіки без локдаунів, особливо вразливі, і черговий сплеск випадків коронавірусу затьмарює позитивні перспективи, вважає аналітик Стівен Іннес.

«Ключова проблема полягає в тому, що, незважаючи на напружені зусилля медичного співтовариства по всьому світу, ми не можемо навіть приблизно назвати день, коли життя знову повернеться до нормального стану»,- заявив Іннес.

Чергова хвиля коронавірусу загрожує прогнозованому V-подібному відродженню світової економіки на чолі з США та Китаєм. Наразі МВФ очікує, що глобальна економіка зросте цього року на 6%, найбільше за останні чотири десятиліття. Але зрозуміло, що чим довше триватиме пандемія, тим важче буде виправдати ці очікування.

«Вікно можливостей швидко закривається. Чим більше знадобиться часу для прискорення виробництва та розповсюдження вакцин, тим важче буде досягти цих результатів», - сказала директор МВФ Кристаліна Георгієва.

МВФ змоделював сценарій зворотного розвитку, при якому провали у постачанні вакцин та інші логістичні проблеми дозволяють закріпитися наявним варіантам вірусу і новим мутаціям, що не дозволить навіть частково сформувати колективний імунітет до COVID-19.  

За такого сценарію - при постійно високих показниках зараження та смертності, глобальне економічне зростання може бути на 1,5 процентних пункти меншим у 2021 році, і ще на 1 процентний пункт нижче базового рівня у 2022 році.

Глобальний темп вакцинації протягом найближчих місяців та здатність вакцин протистояти новим варіантам COVID-19 будуть визначальними факторами економічного відновлення, резюмує видання.

Раніше перший заступник глави Міжнародного валютного фонду Джеффрі Окамото заявила, що економіка в усіх країнах світу відновлюється швидше, ніж прогнозувалося раніше. Однак, за її словами, відновлення економіки йде нерівномірно в різних країнах. ВВП в більшості країн залишається істотно нижче докризових показників.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі