Європа рухається до нової фінансової кризи — Bloomberg

Поділитися
Пандемія загострює проблеми, коли уряди ЄС почали брати дедалі більше позик.

Європа зіштовхнулася із низкою проблем. Намагаючись стримати пандемію COVID-19, ЄС може рухатися до нової кризи - фінансової. Щоб забезпечити життєздатність спільної валюти, яка є основою європейського блоку, керівникам ЄС доведеться співпрацювати ще тісніше, ніж зазвичай, пише Bloomberg.

Прийняття єдиної валюти дало великі переваги - від торгівлі без перешкод до покращення глобальної конкурентоспроможності. Але євро також зобов'язав держави-члени відмовитись від незалежної монетарної політики, яка може допомогти контролювати національні борги та фінансові системи.

Одним з результатів є те, що спільні фінансові проблеми представляють підвищену економічну загрозу для окремих урядів і можуть створити так звану «петлю приреченості», яка вже спостерігалася на початку 2010-х років, коли єврозона майже розпалася.

У 2012 році європейські лідери домовились про те, що мало б стати важливою частиною рішення подібних проблем. Вони спробували створити повноцінний банківський союз, в якому уряди брали на себе спільну відповідальність за нагляд за фінансовими установами і, що найголовніше, за «ліквідацію» або докапіталізацію банків, коли це необхідно, і за гарантію безпеки для вкладників.

Однак прогрес був болісно повільним. Хоча Європейський центральний банк зараз контролює найбільші банки регіону, окремі уряди все ще несуть власні витрати на фінансовий порятунок.

Пандемія ще більше загострила цю проблему, коли уряди почали брати дедалі більше позик, намагаючись забезпечити економічну допомогу. Згідно з оцінками Міжнародного валютного фонду, загальний державний борг в єврозоні перевищить 98% валового внутрішнього продукту до кінця 2021 року у порівнянні з 84% на кінець 2019 року. Гірше того, боргові зобов'язання окремих країн накопичуються на балансах їх національних банків. На кінець лютого боргові показники італійських банків становили 124% їх капіталу, що робило їх надзвичайно вразливими у разі фіскальних труднощів.

Окрім фінансових ризиків, це ускладнює досягнення банківського союзу в політичному плані. Північноєвропейські країни, такі як Німеччина, наприклад, не хочуть підписуватись на взаємне страхування депозитів, якщо це означає субсидування надмірного державного боргу Італії. Уряди країн із великою заборгованістю, зі свого боку, стурбовані, що обмеження щодо контролю над банками можуть відібрати в них можливість брати позики, коли їм це буде потрібно.

Однак, вихід є. Щоб підштовхнути банки до диверсифікації, ЄЦБ може визначити "безпечний рівень" державного боргу, що відповідає часткам держав-членів у ВВП регіону (ідея, спочатку запропонована міністром фінансів Німеччини Олафом Шольцем, і розроблена економістом та членом Європейського парламенту Луїсом Гаріканоу). Будь-які розбіжності спричинять збільшення вимог до капіталу. Це дозволить вирішити занепокоєння північноєвропейських країн. У той же час це пом'якшило б тиск на уряди з великою заборгованістю: зменшення боргу італійських банків було б принаймні частково компенсовано збільшенням участі інших європейських банків.

Це був би крок до створення реального банківського союзу. Європейські лідери повинні здійснити серйозне оновлення Єдиної ради з питань вирішення суперечок, надавши органу необхідні повноваження та ресурси для прийняття, ліквідації або докапіталізації банків у будь-якій частині єврозони, та компенсації вкладникам - як це робить Федеральна корпорація зі страхування вкладів у США. Щоб зробити фонд взаємного страхування більш привабливим у політичному плані, спочатку його можна було б спроектувати лише як опору національним фондам.

Під час пандемії європейські лідери були готові поглибити свою співпрацю, зокрема, шляхом об'єднання фіскальних ресурсів для підтримки найбільш постраждалих економік союзу. Зі зростанням терміновості та сама логіка застосовується до розриву зв'язку між станом банків та платоспроможністю національних урядів. Поки це питання не вирішиться, європейська система єдиної валюти може бути «в небезпеці», резюмує видання.

Раніше перший заступник глави Міжнародного валютного фонду Джеффрі Окамото заявила, що економіка в усіх країнах світу відновлюється швидше, ніж прогнозувалося раніше. Однак, за її словами, відновлення економіки йде нерівномірно в різних країнах. ВВП в більшості країн залишається істотно нижче докризових показників.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі