Міністри закордонних справ ЄС вперше взяли участь у «значній» дискусії щодо санкцій проти Ізраїлю у разі недотримання ним міжнародного гуманітарного права, заявив у понеділок міністр закордонних справ Ірландії Мішель Мартін, пише Politico.
«Був дуже чіткий консенсус щодо необхідності підтримувати міжнародні гуманітарні правові інституції», — сказав Мартін журналістам після засідання Ради із закордонних справ .
Міжнародний суд ООН у п'ятницю постановив, що Ізраїль повинен негайно припинити наступ на місто Рафах на півдні сектора Гази, і відкрити прикордонний пункт Рафах, щоб дозволити гуманітарній допомозі безперешкодно надходити в анклав.
Згодом Ізраїль продовжив свою операцію в Рафаху, і у неділю розбомбив табір біженців, убивши, згідно з даними органів охорони здоров’я Гази, щонайменше 45 палестинців, понад половину з яких становили жінки, діти та люди похилого віку. Лідери ЄС широко засудили ці удари.
«Вперше на засіданні ЄС по-справжньому я бачив серйозну дискусію щодо санкцій і «що було б», — сказав Мартін.
Він зазначив, що існує «певна дистанція» між людьми, які наголошують на необхідності підходу, заснованого на санкціях, якщо Ізраїль не виконає рішення Міжнародного суду ... до згоди на засіданні Ради, враховуючи всі різні точки зору.
«Але є багато занепокоєння… серед держав-членів щодо очевидної ситуації, коли Міжнародний суд вині рішення, виніс тимчасові розпорядження, а ЄС завжди підтримував незалежність цього суду та необхідність для націй виконувати його», — сказав він.
Мартін також додав, що точилася активна дискусія щодо тимчасових розпоряджень Міжнародного суду з «дуже чіткими поглядами», що Ізраїль повинен дотримуватися цих тимчасових розпоряджень щодо відкриття прикордонного переходу з Рафахом і припинення своїх військових операцій у Рафаху.
«Одним із висновків було скликати засідання Ради асоціації ЄС-Ізраїль, щоб висловити нашу серйозну стурбованість і … домагатися від Ізраїлю відповіді щодо виконання наказів Суду», – сказав він.
Міністр наголосив, що міжнародне гуманітарне право та дотримання прав людини є сенсом існування Європейського Союзу, і нинішні події, зокрема напад на табір біженців, привертають увагу до цього питання.
«Відповідальність є дуже важливою. Для всіх тих, хто був убитий ХАМАСом, важливо, щоб була відповідальність за те, що зробив ХАМАС, як і для тисяч палестинців, які були жорстоко вбиті протягом цієї війни», – сказав Мартін.
В ЦАХАЛ повідомили, що в результаті авіаудару по місту Рафах, що у Секторі Гази, було ліквідовано керівника ХАМАС, який відповідає за роботу бойовиків в ізраїльському окрузі Юдеї та Самарії та ще одного високопоставленого чиновника бойовиків.