Рішення МКС щодо ордерів на арешт ізраїльських лідерів може завдати шкоди суду — Politico

Поділитися
Рішення МКС щодо ордерів на арешт ізраїльських лідерів може завдати шкоди суду — Politico © Міжнародний кримінальний суд
Це крок, може залишити МКС сильно постраждалим, не зробивши нічого для полегшення страждань жителів Гази, оскільки Ізраїль продовжує вести те, що він вважає праведною війною.

Міжнародний кримінальний суд (МКС) вже давно переслідують питання щодо його авторитетності та актуальності, і він зіткнувся зі шквалом критики з моменту свого заснування у 2002 році. Трибунал, що базується в Гаазі, пережив звинувачення в упередженості, сумніви в справедливості відбору справ, а також занепокоєння з приводу його бездіяльності. Але зараз рішення головного прокурора суду Каріма Хана про видачу ордерів на арешт прем'єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу, міністра оборони Ізраїлю Йоава Галанта і трьох високопоставлених лідерів ХАМАСу дійсно символізує про проблеми. Суд, зрештою, може прийняти це рішення або скасувати його, зазначає Politico.

В Ізраїлі реакція на заяву Хана, як і слід було очікувати, була сповнена обурення, і навіть затяті опоненти уряду стали на бік прем'єр-міністра. Ордери були сприйняті як напад на державу Ізраїль і її право захищатися від непримиренного ворога, який використовує цивільне населення Гази як живий щит. Ізраїльтяни скаржаться, що експерти, на яких покладався Хан, приймаючи рішення про видачу ордерів, мають досвід у сфері прав людини, але мало що знають про закони конфліктів. Крім того, вони вважають, що Хан порушує ключовий принцип, який визначає юрисдикцію суду.

"Суд може мати юрисдикцію лише тоді, коли місцеві суди не можуть або не хочуть діяти", — каже посол Ізраїлю в ЄС Хаїм Регев. 

Але, намагаючись зробити міжнародне гуманітарне право, визнане МКС, більш актуальним і своєчасним, Хан, можливо, грає з вогнем — і, можливо, перегинає палицю. Це крок, може залишити МКС сильно постраждалим, не зробивши нічого для полегшення страждань жителів Гази, оскільки Ізраїль продовжує вести те, що він вважає праведною війною, яка зруйнувала прибережний анклав, спричинила катастрофічну гуманітарну кризу і призвела до загибелі тисяч мирних жителів, вважає Politico.

Мері Еллен О'Коннелл, професор міжнародного права Університету Нотр-Дам вважає, що Хан викрив, можливо, фатальні недоліки суду — ті, що пов'язані з його заснуванням, подвійними стандартами Заходу і практичними наслідками будь-якого судового втручання в поточні конфлікти в реальному часі. О'Коннелл побоюється, що дії Хана "завдадуть більше шкоди, ніж користі", продовжуючи конфлікти, що вирують у Леванті та Східній Європі, оскільки звинувачення, безсумнівно, ускладнять мирні переговори. 

"І шкода буде лише посилюватися подвійними стандартами Заходу, коли мова йде про МКС, який вітає звинувачення таких ворогів, як Путін, але не видає ордери на арешт союзників", — вважає Мері Еллен О'Коннелл.

Нагадаємо, що США погрожують МКС санкціями через ордер на арешт Нетаньягу. У 2020 році США вже запроваджували санкції проти Міжнародного суду. Про наслідки можливого рішення МКС для України, та до чого тут справа Путіна пише Володимир Кравченко у статті "Суд у Гаазі може прирівняти Нетаньягу до Путіна. Чому це погано для України".

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі