Чому можливий ордер МКС на арешт прем'єр-міністра Ізраїлю є правильним рішенням? — Politico

Поділитися
Чому можливий ордер МКС на арешт прем'єр-міністра Ізраїлю є правильним рішенням? — Politico © EPA/ ABIR SULTAN
Закон повинен застосовуватися до всіх однаково — або це не закон взагалі.

Минулого місяця прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу завчасно розкритикував те, що, за деякими повідомленнями, свідчило про неминучість видачі Міжнародним кримінальним судом (МКС) ордерів на арешт лідерів Ізраїлю та ХАМАСу. А 12 американських сенаторів-республіканців пригрозили прокурору МКС і його співробітникам "суворими санкціями" і забороною на в'їзд.

З того часу суд відкинув спроби "перешкоджати, залякувати або неналежним чином впливати" на це. Але нездатність притягнути до відповідальності винних з усіх сторін за криваву бійню в Ізраїлі та Палестині з 7 жовтня завдасть серйозної шкоди легітимності суду, а також "порядку, заснованому на правилах", про який так часто заявляють уряди США та їхніх союзників, повідомляє Politico.

Враховуючи додаткове клеймо, яке будь-яке звинувачення МКС накладе на уряд, вже заплямований звинуваченнями в геноциді, висунутими в Міжнародному суді ООН, було б шоком, якби він не відреагував на це гнівом. Адже з 2021 року Ізраїль постійно відмовляє слідчим МКС у доступі до Гази та районів Західного берега річки Йордан.

Однак більш важливим, ніж реакція Ізраїлю, є те, що говорять і роблять американські та європейські прихильники країни. Саме це будуть ретельно вивчати ті, хто стурбований "подвійними стандартами" у світі міжнародної політики й права.

Лише минулого року, після вторгнення Росії в Україну, члени Конгресу США та адміністрація президента США Джо Байдена аплодували МКС, який видав ордер на арешт президента Росії Владіміра Путіна за військові злочини. Крім того, наприкінці 2022 року Конгрес ухвалив закон, який дозволяє посадовим особам МКС проводити "слідчі дії" в США, "пов'язані" з Україною, навіть попри те, що Росія, як і Ізраїль та США, не є державою-учасницею цього суду.

Але тепер, коли суд, як повідомляється, готується видати ордери на арешт лідерів Ізраїлю і ХАМАСу, Білий дім заявив, що "МКС не має юрисдикції в цій ситуації, і ми не підтримуємо його розслідування". Спікер Палати представників Майк Джонсон пішов ще далі, закликавши адміністрацію Байдена "негайно і недвозначно вимагати, щоб МКС припинив свою діяльність".

"Однак, на відміну від США, члени МКС мають юридичне зобов'язання згідно з Римським статутом, що регулює діяльність суду, допомагати у виконанні будь-яких ордерів на арешт. І все ж, хоча Верховний представник ЄС Жозеп Боррель засудив "будь-який вид залякування Міжнародного кримінального суду", перші повідомлення свідчать про те, що деякі європейські союзники — незважаючи на підтримку розслідувань МКС в Україні — можуть працювати за лаштунками, щоб створити дипломатичну опозицію до будь-яких ордерів на арешт Ізраїлю", — пише Politico.

То що ж змінилося? Не закон. І не необхідність притягнення до відповідальності винних у тяжких злочинах. Швидше, здається, змінилися гравці й політика. Росія — противник Заходу, Ізраїль — союзник.

Відмова підтримати МКС в Ізраїлі та Палестині буде сприйнята багатьма як цинічне, корисливе принесення в жертву фундаментальних принципів правосуддя. Суддя Джексон в Нюрнберзі дуже влучно заявив, що "закон повинен застосовуватися до всіх однаково, інакше це не закон взагалі".

Що означатиме ордер на арешт Нетаньягу для України читайте у статті Володимира Кравченка "Суд у Гаазі може прирівняти Нетаньягу до Путіна. Чому це погано для України".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі