Ви миттєво розумієте, коли хтось розмовляє з немовлям чи маленькою дитиною. Виявляється, матері-дельфіни також використовують своєрідну дитячу розмову на високих тонах, пише Associated Press.
Опубліковане в понеділок дослідження показало, що самки дельфінів-афалін змінюють тон, коли звертаються до своїх дитинчат. Дослідники записали характерний свист 19 дельфінів-матерей у Флориді, коли їх супроводжували їхні дитинчата та коли вони плавали поодинці чи з іншими дорослими.
Фірмовий свист дельфіна — це унікальний і важливий сигнал, схожий на те, як наче хтось вигукує власне ім’я.
«Вони використовують ці свистки, щоб стежити один за одним. Вони періодично кажуть: «Я тут, я тут», — розповіла співавторка дослідження Лаела Сай, морський біолог з Океанографічного інституту Вудс-Хоула в Массачусетсі.
Відповідно до опублікованого в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences дослідження, під час передачі сигналу дітям висота свистка матері є вищою, а діапазон звуку — більшим, ніж зазвичай.
«Це було правдою для кожної з мам у дослідженні, для усіх 19», — говорить біолог Пітер Тайк, співавтор дослідження з Університету Сент-Ендрюса в Шотландії.
Отримати ці дані було непростим завданням. Протягом більш ніж трьох десятиліть вчені кілька разів встановлювали спеціальні мікрофони на одних і тих самих диких дельфінів у затоці Сарасота у Флориді, щоб записувати їхні характерні свистки. Це включало роки, коли вони народжували дитинчат і коли їх не було. В середньому дельфінята залишалися зі своїми матерями в Сарасоті три роки, а іноді й довше. Батьки не відіграють тривалої ролі у вихованні дітей.
«Це безпрецедентні, абсолютно фантастичні дані. Це дослідження є результатом багатьох дослідницьких зусиль», — вважає Маурісіо Кантор, морський біолог з Університету штату Орегон, який не брав участі в дослідженні.
Чому люди, дельфіни чи інші істоти використовують дитяче мовлення, невідомо, але вчені вважають, що це може допомогти нащадкам навчитися вимовляти нові звуки. Дослідження, проведені в 1980-х роках, показують, що немовлята приділяють більше уваги мовленню з більшим діапазоном висоти. Самки макак-резусів можуть змінювати свої крики, щоб привернути й утримати увагу потомства. А зеброві в’юрки підвищують тон і сповільнюють свій спів, щоб звернутись до пташенят, можливо, полегшуючи навчання їх співу.
«Цілком логічно, що подібні адаптації існують і у афалін — довгоживучого, високоакустичного виду, де дитинчата для спілкування мають навчитися вимовляти багато звуків», — розповів Франц Єнсен, поведінковий еколог з Орхуського університету Данії та співавтор дослідження.
Ще одна можлива причина використання певних виступів – привернення уваги дітей.
«Для малят дуже важливо знати: «О, мама зараз розмовляє зі мною», а не просто повідомляти комусь про свою присутність», — припускає Джанет Манн, морський біолог з Джорджтаунського університету, яка не брала участі в дослідженні.
Раніше повідомлялось, що вчені з іспанського Фонду океанографії заявили про те, що дельфіни здатні контролювати своє серцебиття. Перед зануренням вони можуть його уповільнити, причому роблять це «усвідомлено», в залежності від того, наскільки довгим планується занурення