Людям, які перехворіли COVID-19, може бути достатньо однієї дози вакцини — NYT

Поділитися
Дедалі більша кількість людей, які перехворіли ковідом, повідомляють про сильну реакцію організму на першу дозу вакцини.

Люди, які вже перехворіли COVID-19, все одно повинні робити щеплення, стверджують експерти, але вони можуть відчувати інтенсивні побічні ефекти навіть після однієї дози вакцини проти коронавірусу, це означає сильну імунну реакцію, пише The New York Times.

Молекулярний біолог Шеннон Романо інфікувалася COVID-19 наприкінці березня минулого року, приблизно через тиждень після того, як вона та її колеги закрили свою лабораторію в лікарні Маунт-Сінай. Спершу виснажливий головний біль, лихоманка, а потім нестерпні болі по всьому тілу.

"Я не могла заснути. Я не могла рухатися. Кожен суглоб нестерпно болів", - сказала вона. Шеннон Романо точно не хотіла пережити це повторно, тому, коли біолог отримала право на вакцину від COVID-19 на початку цього місяця, вона зробила щеплення.

Через два дні після ін’єкції у неї з’явилися симптоми, які видалися себе дуже знайомими. Вона швидко одужала, але напружена реакція організму застала її зненацька.

Нове дослідження може пояснити, чому Шеннон Романо та багато інших, хто переніс ковід, повідомляють про ці несподівано інтенсивні реакції на першу дозу вакцини. У новому дослідженні вчені виявили, що люди, які раніше були інфіковані вірусом, повідомляли про втому, головний біль, озноб, лихоманку та біль у м'язах і суглобах після першої дози вакцини порівняно частіше, ніж ті, хто ще взагалі не хворів коронавірусом.

Люди, які перехворіли Covid також мали набагато вищий рівень антитіл як після першої, так і після другої дози вакцини. На основі цих результатів, кажуть дослідники, людям, які перенесли COVID-19, може вистачити лише однієї дози препарату.

"Я вважаю, що однієї дози щеплення має бути достатньо. Це також позбавить людей від зайвого болю при отриманні другої дози і дозволить зберегти в запасі додаткові дози препаратів", - сказав вірусолог Флоріан Краммер, автор дослідження.

Деякі вчені погоджуються з його логікою, інші ж більш обережні. Директор Інституту імунології Університету Пенсільванії Джон Веррі заявив, що перед тим, як наполягати на зміні політики вакцинації, він хотів би побачити дані, які свідчать про те, що ці антитіла змогли зупинити розмноження вірусу.

"Те, що антитіло зв'язується з частиною вірусу, не означає, що воно захистить вас від інфікування", - сказав Джон Веррі. Також може бути важко визначити, які люди раніше були заражені, вважає імунолог.

Побічні ефекти після щеплення цілком очікувані. Вони показують, що імунна система реагує на збудник і буде краще підготовлена ​​до боротьби з інфекцією, якщо організм заразиться вірусом. Вакцини Pfizer і Moderna викликають особливо сильну реакцію. Більшість учасників клінічних випробувань цих вакцин повідомляли про біль на місці ін'єкції, а більше половини - про втому та головний біль.

Клінічні випробування дозволених вакцин від Pfizer та Moderna, які охопили понад 30 тисяч учасників, припускають, що більшість людей відчувають найскладніші побічні ефекти після другої дози щеплення. А в дослідженні Moderna люди, які раніше були інфіковані, насправді мали менше побічних ефектів, ніж ті, хто ніколи не хворів коронавірусом.

Але цікаво те, що дедалі більша кількість людей, які перехворіли ковідом, повідомляють про сильну реакцію організму на першу дозу вакцини.

"Вони описують симптоми набагато енергійніше", - каже доктор Уеррі.

Це відповідає тому, що доктор Краммер та його колеги виявили у своєму новому дослідженні. Вчені оцінили симптоми після вакцинації у 231 людини, з яких 83 раніше були інфіковані, а 148 - ні. Обидві групи людей широко повідомляли про відчуття болю в місці ін’єкції після першої дози вакцини. Але ті, хто інфікувався раніше, частіше повідомляли про втому, головний біль та озноб.

Команда також дослідила, як імунна система реагувала на вакцину у 109 людей - 68 з яких раніше не були інфікованими та 41, які перехворіли. Дослідники виявили більш стійку реакцію антитіл у останньої групи людей. Однак цих даних недостатньо і тому висновки потребуватимуть подальшого вивчення за допомогою додаткових досліджень, вважають експерти.

Не обов'язково має бути дивним те, що люди, які були інфіковані вірусом раніше можуть відчувати більш інтенсивні реакції. Вакцини містять шматочки генетичного матеріалу, що стимулює організм виробляти спайкові білки. Люди, які вже були заражені вірусом, мають імунні клітини, що готові розпізнавати ці білки. Отже, коли білки з’являються після вакцинації, деякі з імунних клітин починають інтенсивну «атаку», викликаючи у людей нездужання.

Доктор Сьюзен Маліновскі, офтальмолог у Мічигані, яка у березні перехворіла COVID-19, безумовно відчувала, що її тіло болісно реагувало на вакцину Moderna. Два дні після щеплення вона провела в ліжку через хворобливий стан.

«У мене була гарячка та озноб. Боліло все тіло. Після вакцини я насправді почувалася гірше, ніж тоді, коли хворіла коронавірусом», - сказала вона.

Питання про більш важкі імунні реакції у людей, які вже перенесли Ковід, виникли на засіданні експертного комітету 27 січня, який консультує Центр з контролю та профілактики захворювань.

Член комітету з Науково-дослідного інституту загальнонаціональної дитячої лікарні в Коламбусі, штат Огайо Пабло Дж. Санчес зазначив, що він чув від людей, які раніше перехворіли коронавірусом, скарги про занадто різку реакцію організму на вакцину. Доктор Том Сімабукуро сказав, що Центр з контролю та профілактики захворювань досліджує цю проблему.

Люди, які перенесли ковід, здається, «реагують на першу дозу так, ніби це була друга доза вакцини», вважає імунолог з Єльської медичної школи Акіко Івасакі. Отже, однієї дози, мабуть, "більш ніж достатньо".

Дослідження, опубліковане на початку цього місяця, повідомляло, що люди, які перенесли коронавірус мали високий рівень захисту від повторного зараження протягом п’яти місяців.

Імунолог Шейн Кротті зазначив, що більш інтенсивна реакція на вакцину, як правило, означає кращий захист. Якби хтось мав достатньо активну реакцію на першу дозу, "я би припустив, що друга доза щеплення, мабуть, була б не потрібна", - каже Кротті.

Але інші імунологи пропонують кожному приймати дві дози щеплення.

"Я є великим прихильником правильного дозування та графіку", - сказала імунолог з Медичного коледжу Бейлора в Х'юстоні Марія Олена Боттацці. Отримання двох доз щеплень, здається, не представляє небезпеки для тих, хто переніс коронавірус. Але наразі залишається більше запитань, а не відповідей, резюмує видання.

Раніше в країнах Європейського Союзу розпочалась масова вакцинація від COVID-19. Аналогічні кампанії минулого місяця також стартували у Великій Британії, Канаді, США, Росії та інших країнах. В Україні, за прогнозами МОЗ, вакцинація може розпочатися у лютому.

Чи варто країнам «Східного партнерства» розраховувати на максимальну підтримку ЄС у боротьбі з пандемією коронавірусу, читайте у статті Василя Зорі «Лакмусовий папірець щеплень» у ZN.UA.

Поділитися
Дивіться спецтему: Коронавірус у світі
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі