Представники прес-служби командувача силами Лівійської національної армії, маршала Халіфи Хафтара оголосили у понеділок, 22 квітня, про початок другої фази наступу на столицю Лівії, повідомляє Deutsche Welle.
Тріполі знаходиться під контролем сил легітимного лівійського Уряду національної єдності, у тому числі місуратського ополчення. З 5 квітня сили "тобруцького уряду" – Лівійська національна армія Хафтара – ведуть наступ на столицю без особливого успіху, однак зараз маршал має намір кинути у бій резерви і переломити ситуацію. 22 квітня бої йшли у 20 кілометрах від столиці.
Джерела іспанського агентства EFE повідомляють, що загострення ситуації на фронті може бути пов'язано зі швидким настанням місяця Рамадан (5 травня - 4 червня), коли сторонам доведеться погодитися на перемир'я. Хафтар планує до цього моменту взяти під контроль хоча б аеропорт Тріполі, звідки його солдатів вибили місуратці, а по можливості – і всю столицю.
З 5 квітня у районі столиці Лівії тривають бої між військами міжнародно визнаного уряду та Лівійської національної армії маршала Халіфи Хафтара. У боях загинула щонайменше 121 людина, ще 561 - отримала поранення. Серед загиблих – цивільні та лікарі Всесвітньої організації охорони здоров'я.
5 квітня сили "Лівійської національної армії" (LNA) самопроголошеного лівійського маршала Халіфи Хафтара взяли під свій контроль колишній міжнародний аеропорт Тріполі на півдні від столиці країни. Проте пізніше урядові війська заявили, що відбили аеропорт назад.
Маршал Халіфа Хафтар підтримує так званий "уряд в Тобруці", сформований у 2014 році; під його контролем - схід і частина півдня Лівії. Визнаний легітимним Уряд національної єдності (УНЄ), створений за підтримки Ради безпеки ООН, насилу контролює лише захід країни. На відміну від УНЄ, який спирається на США та Захід, Хафтар користується підтримкою ОАЄ, Єгипту, Росії, Ірану та Сирії.
У жовтні 2018 року британські ЗМІ писали, що Росія планує взяти під свій контроль розорену громадянською війною та безвладдям Лівію, перетворивши її на "нову Сирію" - свій оплот на півночі Африки. Зокрема, Москва відправила в Лівію співробітників спепризначення та військової розвідки, які готують кадри для армії маршала Хафтара, і постачає йому важке озброєння. А в Тобруці та Бенгазі розташовані бази бойовиків ПВК "Вагнер".
Докладніше про роль Росії у Лівії читайте у статті Василя Короткого "Лівійська вибухонебезпечна суміш. Російський каталізатор" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".