Європейський Союз має на меті провести зустріч між лідерами Косово та Сербії у Брюсселі 19 липня. Це ще одна спроба досягнути прогресу в нормалізацію відносин між цими балканськими країнами-сусідами, інформує «Радіо свобода».
Це вже буде друга зустріч прем’єр-міністра Косова Альбіна Курті та президента Сербії Александара Вучича. Їхня зустріч відбудеться через місяць після першого етапу безрезультатних переговорів між цими сторонами.
Як ЄС, так і США зазначили, що для того, аби ці країни могли в подальшому інтегруватися в євроатлантичні інститути необхідно нормалізувати їхні відносини.
Ці країни обидві прагнуть стати членами ЄС, а Косово – ще й членом НАТО.
Косово з 90-відсотковою етнічною албанською більшістю оголосило про незалежність від Сербії у 2008 році, через майже 10 років після бомбардувань НАТО, в результаті яких територію залишили сербські сили. Війна між сербами і партизанськими силами Косова тривала в 1998-1999 роках і забрала 13 тисяч життів.
Незалежність Косова була визнана США і 109 іншими країнами, але не Сербією і її союзниками - Росією і Китаєм. Ці країни також відмовилися прийняти Косово в ООН. Україна не визнає незалежність Косова, але визнала паспорти косоварів.
Раніше ZN. UA повідомляло, що після кількох багатообіцяючих зустрічей керівників Косово та Сербії у 2020–2021 роках поки що не вдається наблизитися до початку переговорів про нормалізацію відносин між цими двома державами. Що яскраво ілюструє короткий діалог між сербським президентом Александаром Вучичем і косовським прем'єром Альбіном Курті. На запитання Курті, коли ж Сербія визнає незалежність Косова, Вучич відповів: «Ніколи!».
5 липня у Берліні під головуванням канцлерки Німеччини Ангели Меркель відбувся восьмий саміт Берлінського процесу. У відеорежимі в ньому брали участь керівники держав західнобалканської шістки (Албанії, Боснії і Герцеговини, Республіки Косово, Північної Македонії, Сербії та Чорногорії), дев'ять країн-членів Європейського Союзу, керівники Єврокомісії. Обговорювалися питання інтеграції західнобалканської шістки в ЄС.
Для чого потрібний Берлінський процес та чи вдасться в його рамках зупинити тривожні тенденції і процеси, які відбуваються на Західних Балканах, читайте в статті Володимира Цибульника «Як країни Західних Балкан інтегруються в ЄС».