Лідери ЄС закликають Кіпр зняти вето на санкції проти режиму Лукашенка

Поділитися
Кіпр продовжує вимагати введення санкцій проти Туреччини за георозвідку біля берегів острова в Середземному морі

Лідери Європейського Союзу спробують у четвер вийти з глухого кута щодо запровадження санкцій проти режиму самопроголошеного президента Білорусі Аляксандра Лукашенка, передає агентство Reuters.

Зібравшись в Брюсселі на дводенний саміт, лідери ЄС мають намір протистояти Кіпру, який звинувачують у блокуванні економічних санкцій проти режиму Лукашенка.

У той час як Велика Британія та Канада запровадили санкції проти режиму, щоб продемонструвати підтримку продемократичних протестів, тупикова ситуація у 27 державах ЄС, де рішення приймаються одноголосно, коштувала Євросоюзу довіри, заявили європейські дипломати.

"Ми розраховуємо, що саме він (саміт) стане переломним моментом для прийняття рішення про санкції щодо білоруської влади", - заявив напередодні зустрічі президент Литви Гітанас Науседа, куди поїхала лідерка опозиції Білорусі Світлана Тіхановська.

У проєкті висновків, підготовленому до саміту, лідери ЄС засудили неприйнятне насильство щодо мирних демонстрантів в Білорусі та не визнали результати виборів. Науседа додав, що "обмежувальні заходи" повинні бути запровадженні без зволікання.

Кіпр заявив, що ЄС повинен спочатку погодитися запровадити санкції у відношенні Туреччини, щоб послати сигнал про те, що георозвідка Туреччиною нафтогазових родовищ уздовж узбережжя острова є неприйнятною.

Кіпрські чиновники цитують серпневу угоду між міністрами закордонних справ ЄС про спільне схвалення турецьких санкцій і санкцій щодо Білорусі, стверджуючи, що і ті, і інші мають однакове значення.

У проєкті висновків саміту немає узгодженої лінії щодо Туреччини.

"На вищому рівні ведеться велика політична активність... щоб спробувати розблокувати ситуацію з санкцій щодо Білорусі", - заявив високопоставлений дипломат ЄС.

Економічно сильний ЄС бачить себе в ролі маяка демократії та прав людини. ЄС прагне впливати на міжнародні події за допомогою м'якої сили, яка перетворила колишні країни соцблока в процвітаючі ринкові економіки.

Але політика консенсусу у зовнішній політиці і напружені відносини з Туреччиною поставили під сумнів здатність ЄС надавати міжнародний вплив.

Ослаблений у зовнішній політиці відходом Великої Британії з ЄС - тема, яка буде обговорюватися на другий день саміту, - ЄС рухається в різні боки через жорстку позицію Франції стосовно Туреччини та напором Німеччини до діалогу.

Дипломати ЄС кажуть, що рішення може містити обіцянку Кіпру в майбутньому запровадити жорсткі санкції відносно Туреччини.

Влада Кіпру не проти запровадження санкцій проти режиму самопроголошеного президента Білорусі Аляксандра Лукашенка. Проте влада острова домагається на заміну запровадження обмежувальних заходів проти Туреччини, розповів у понеділок на пресконференції високий представник ЄС з питань зовнішньої політики Жозеп Боррель після того, як глави МЗС країн ЄС не змогли узгодити санкції проти Білорусі.

"Нам потрібно одноголосне рішення, але не вистачає згоди однієї країни, і ця країна - Кіпр. Кіпр не проти санкцій проти Білорусі як таких, але... вони вважають, що водночас санкції слід ввести й проти Туреччини", - сказав глава європейської дипломатії.

Туреччина недавно активізувала георозвідки в східному Середземномор'ї. Це вже призвело до напруженості в їх відносинах з Грецією, Кіпром та іншими країнами, які вважають, що Анкара шукає газ районах, їй не належать.

Про те, чи зможе ЄС переконати Кіпр, читайте у статті Володимира Кравченка «Голос слабкого у хорі сильних».

Поділитися
Дивіться спецтему: Протести у Білорусі
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі