Від білих крісел і синіх плям на фоновому малюнку головної сцени до сесій і тем для обговорення – Родос справляв враження "міні-Давоса".
300 експертів, політиків і бізнесменів, які зібралися на п'ятизірковому готелі на острові Греції у минулі вихідні обговорювали більшість гострих проблем, які постали перед світом – масова міграція, ісламський тероризм, зростання нерівності.
"Однак тим, що, схоже, об'єднувало більшість учасників стало переконання, що у всіх цих проблемах можна звинувачувати політику США і ЄС. Навмисне чи ні, але це дуже добре вписується в риторику Кремля", - пише на сторінках Financial Times Ніл Баклі.
"Я переконаний, що нинішня модель, яка передбачає, що кілька країн визначають правила для всіх інших у світі, просто неправильна", - сказав на Родоському форумі близький друг президента Росії і засновник заходу Володимир Якунін. Він навіть нагадав про нобелівського лауреата з економіки Джозефа Стігліца, який нещодавно оголосив "мертвим неоліберальний консенсус" США. Фактично, цю тезу можна вважати гаслом Родоського форуму впродовж років.
Оглядач пише, що зараз його розглядають як ще один інструмент Москви поширювати свою пропаганду, яку з початку війни в Україні в 2014 році поширюють російські "тролі", організації і телеканали на зразок RT. Цьогорічний форум в певному розумінні пережив "диверсію": прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо і угорський прем'єр Віктор Орбан, відомі своїми настроями проти ЄС, в останній момент відмовилися виступати. Однак з промовами виступили колишній голова МВФ Домінік Строс-Кан, президент Чехії Мілош Земан і його попередник Вацлав Клаус.
В інтерв'ю FT Якунін запевняв, що мета Родоського форуму показати різні точки зору. На питання, чи узгоджував він свій захід з Володимиром Путіним, колишній російський чиновник відповів, що було б неправильно змусити замовчати будь-кого, хто притримується "неосновних" думок, тому що "так у людей склалося б враження, що це частина проекції "м'якої сили" конкретної країни". Однак, незалежність Родоського форуму Якуніна під назвою "Діалог Цивілізацій" під питанням, враховуючи те, що він заснував однойменний дослідницький інститут в Берліні і планує відкрити ще кілька таких по всьому світі.
Якунін добре відомий за свої консервативні погляди. Він керує "Центром національної слави Росії", який пропагує російські православні цінності. Колишній російський чиновник потрапив до "чорного списку" санкцій США після російської анексії Криму в 2014 році. Однак, ЄС проти нього не запровадив жодних обмежень.
Тим часом, один з учасників Родоського форуму припустив, що мета заходу – кинути виклик домінуванню "англосаксонських" аналітичних центрів. Форум часто стає місцем для висловлення поглядів, які співпадають з риторикою Москви.
Президент Мілош Земан, який виступав на заході вже 9 разів, у 2014 році порівняв конфлікт в Україні з "грипом" і засудив запровадження санкцій проти Росії. Цього разу він знову сварив санкції, називаючи їх "програшною стратегією для обох сторін", а також закликав депортувати з Європи всіх новоприбулих економічних мігрантів. Коли чеського екс-президента Вацлава Клауса запитали про проблеми ЄС, він відповів: "Євросоюз сам і є кризою".
Раніше видання Gazeta Wyborcza писала, що Родоський форум міг внести розкол у Вишеградській групі, оскільки з чотирьох-країн учасниць лише лідери Польщі відмовилися їхати на проросійський форум. Однак, схоже, цього не сталося, враховуючи що Орбан і Фіцо відмовилися від виступів.