Але сьогодні очевидно, що російські імперські амбіції Путіна розбиті, тому він тепер хоче повернути окуповані території Донбасу в склад української держави і перетворити їх на свого "Троянського коня".
Однак проросійські терористи в так званих "ДНР" і "ЛНР" притримуються зовсім іншої точки зору. Про це на сторінках Forbes пише оглядач Пол Родерік Грегорі, додаючи, що в Сирії Москва, швидше за все, хоче зберегти свій вплив на Близькому Сході або ж "виторгувати" в США і Європи поступки в Україні в обмін на допомогу у війні проти терористів "Ісламської держави".
Автор нагадує, що 2 жовтня лідери Німеччини, Франції, України і Росії проведуть зустріч в Берліні для обговорення виконання мінських угод. На тлі підготовки цієї зустрічі став помітний розкол у позиції Кремля і його маріонеток-бойовиків в Донбасі. Власне, Росія і ватажки проросійських терористів по-різному потрактували дані опитування, яке провела так звана "соціологічна служба ДНР".
Під час "опитування" людей у 18 окупованих містах питали, чому вони підтримують "ДНР". Дослідження повинно було з'ясувати, як на окупованих територіях бачать майбутнє: через об'єднання з ненависною Україною на умовах спеціального статусу, в якості анексованого регіону військами Росії на зразок Криму чи як незалежна нова республіка, яку незрозуміло хто визнає?
І, як виявилося, попри бажання "хазяїв" у Москві інтегрувати "ДНР" і "ЛНР" в склад України з правом вето на проведення усіх українських реформ і міжнародних політичних рішень, бойовики не хочуть такого сценарію. Більшість опитаних відповіли, що хочуть анексії або ж незалежності. Кремлю доведеться постаратися, щоб позбутися такої позиції своїх маріонеток до другого жовтня.
ЗМІ терористів у Донецьку повідомили, що "Рівень підтримки ДНР не зменшився і лишився на рівні 89%". В цей же час, лояльна до Кремля "Московский комсомолец" у своєму заголовку написала: "Опитування в ДНР показало, що населення не підтримує ополченців і Росію".
Автор детальніше описує суть опитування, проведеному на окупованих територіях Донбасу. Зокрема, на запитання відповіли 6,5 тисяч людей впродовж липня і серпня. 4% опитаних відповіли, що не підтримують "ДНР". Ще 7% відмовилися відповідати. Тому у заголовку преси, підконтрольної терористам, і з'явилися ці 89%. Але серед них 36% оголосили себе "патріотами ДНР", 29% - відповіли, що їм не подобається уряд України, 13% сказали, що не люблять олігархів і тому підтримують сепаратизм, а ще 10% назвали себе "патріотами Росії".
"Лише подивіться, як українці ЗМІ перекрутили результати опитування, вхопившись за цю цифру: 29% проти українського уряду. Знаючи про весь спектр можливих відповідей, вони звернули лише на цю, пов'язану з Майданом, ніби немає більше ніяких інших причин підтримувати ДНР", - сказав директор соціологічної групи самопроголошеної "республіки", яка і проводила опитування.
Оглядач зауважує, що інтерпретація "Московский комсомолец" повинна взагалі шокувати ватажків "ДНР".
"Результати опитування населення на території самопроголошеної Донецької народної республіки здивує принаймні тих, хто дивиться телевізор. Вони свідчать, що кількість мешканців, які підтримують ДНР становить значно менше половини. А тих, хто вважає себе патріотами Росії ще менше. В цей же час, соціологічна служба повідомила з гордістю, що кількість людей, яким не подобається Майдан, зросла на 7%, хоча вона і досі на рівні 29%", - написала лояльна до Кремля російська газета.
Автор зауважує, що "Московский комсомолец" називає "ДНР" "самопроголошеною республікою", маючи на увазі, що за межами України вона не має жодного юридичного статусу. А посилання на "тих, хто дивиться телевізор", принижує росіян і мешканців Сходу України, які помилково вірять у етнічне протистояння і взаємну ненависть між росіянами і українцями, в чому їх переконали російські ЗМІ.
"А чому б їм не вірити? Російське телебачення цілими днями розповідають кошмарні історії про зґвалтування, розп'яття, вбивства, які скоюють нібито українські "неонацисти". А тепер виявляється, що ті, хто "дивиться телевізор" і вірить йому повинні почати вірити в щось інше. Всього у трьох реченнях "Московский комсомолец" зруйнувала головне виправдання російської війни проти України", - йдеться в статті.
Кремль після Майдану оголосив про нібито необхідність "захистити російськомовних людей" на Сході України, тому що "хунта" в Києві збирається влаштувати їм "геноцид". Тепер Москва притримується зовсім іншого тону. Російські ЗМІ побачили у опитуванні в Донецьку, що мешканці Донбасу не ненавидять Україну і не бояться українців. І вони не російські патріоти. Натомість вони "патріоти Донбасу". І як такі, повинні стати частиною єдиної України із спеціальним статусом.
Автор пояснює, що Путін добре розуміє той факт, що анексований Донбас стане великим економічним тягарем для Росії, який буде ще більше виснажувати її бюджет. І в складі РФ самопроголошені "республіки" в Донбасі не зможуть впливати на політику в Україні. І тому Москва намагається змусити Київ перетворити країну на федерацію з автономіями, які будуть блокувати її реформи. Простіше кажучи, Росія хоче знищити унітарну Україну.
Те, що Путіну не вдалося на полі бою, він хоче здобути за столом переговорів. І тут все залежить від того, чи союзники України підтримають її у протистоянні проти Кремля у дипломатичному полі, чи піддадуться на спокусу швидше закінчити війну під боком у Європи, погодившись задобрити Кремль.
В цей же час, Путіну потрібно зберегти військові сили, оскільки він щойно втрутився у війну в Сирії. І йому знадобляться солдати і зброя, яку він до цього часу масово відправляв лише в Донбас. У близькосхідній країні стратегія "гібридної війни" не спрацює, оскільки росіянам буде тяжко сховатися між сирійцями. В цей же час, бойовики в Донбасі не розділяють таких планів на майбутнє Кремля.
"Майбутні союзники Путіна повинні помітити, як швидко він кидає "друзів" за борт, як він це зробив на Сході України", - пише оглядач.
Тим часом, проросійські терористи готуються в чергове порушити мінські угоди і провести власні вибори без дотримання законів України і норм ОБСЄ, як того вимагають домовленості. У "ДНР" почали приймати документи від кандидатів на "вибори".
А Кремль, у свою чергу, схоже теж не проти в чергове порушувати домовленості. Росія назвала рішення "ДНР" щодо псевдовиборів "вимушеною мірою". Президент України Петро Порошенко відреагував на псевдовибори "ДНР" закликавши продовжити і розширити санкції проти Росії.
Кілька днів тому 16 вересня ватажок донецьких сепаратистів Олександр Захарченко підписав указ, яким призначив "місцеві вибори" в "ДНР" на 18 жовтня.
У той же час Сергій Рахманін у ZN.UA у статті "Морельскі тези" пише, що в Мінську Україна обговорює спеціальний закон, який передбачає вибори в "ДНР" і "ЛНР" під егідою Києва.
"План Мореля" - тільки план. Але (спеціально для тих, хто приймає на віру будь-яку "переможну" реляцію представників влади) - цей план передбачає "особливості виборів" для тих, хто претендує на "особливому самоврядуванні". Він припускає прийняття закону, який серйозно суперечить українському виборчому законодавству та української Конституції", - пише він.
Він підкреслює, що пропозиції Мореля не мають нічого спільного з "запобіжниками", закладеними парламентом у законі "про особливості" територій Донбасу.