Чимало країн-членів НАТО відмовляться приймати Фінляндію до альянсу, заявив президент Естонії Тоомас Хендрік Ільвес в інтерв'ю Yle . На шляху до військового союзу виникнуть перешкоди, якщо фінський уряд вирішить вступи в альянс напередодні кризи.
"Угода про вступ має бути затверджена парламентами усіх країн. Багато хто, напевно, вважатиме, що зараз неслушний час", - вважає естонський президент.
"Багато хто у Фінляндії говорить, якщо ситуація ситуація загострюється, то країна вступить в НАТО. Якщо ситуація так сильно погіршиться, то прийняття Фінляндії в НАТО розцінять як провокацію", - сказав Ільвес.
На думку Ільвеса, країну взяли би в НАТО швидше в 2003 році, проте наразі фінський уряд має вирішити більш складну задачу.
"Якби Естонія тільки зараз запросила членство в НАТО, то навіть якби ми мали дуже хорошу оборона, й оборонний бюджет становив би 2% від ВВП, багато країн вважали б, що вступ Естонії до альянсу - це провокація. Відповідно, багато хто хотів би це відкласти, щоб не дратувати Росію. Це слід пам'ятати, якщо чекати загострення ситуації. У НАТО не вступають просто так", - наголосив президент Естонії.
Естонія є членом ЄС і НАТО з 2004 року. Минулого року естонський уряд збільшив оборонний бюджет на 37 млн євро. У грудні 2015 року естонська влада виділила півмільйона євро на безпілотники для охорони кордону з РФ.
У січні МЗС Фінляндії повідомив, що експерти визначать перспективи вступу країни в НАТО навесні цього року. Раніше міноборони Фінляндії анонсувало прискорену мобілізацію резервістів через кризу в Україні й нестабільну ситуацію в Європі.
Не зважаючи на тривалу позаблоковість Фінляндії, країна торгує з агресивною Росією й готується до можливої війни. Уряд збільшив витрати на армію й посилив арсенал, закупивши крилаті ракети в США. Влітку 2015 році Фінляндія планувала провести перше тренувальне бомбардування за 70 років.
У 2014 році президент Фінляндії висловлювався проти вступу своєї країни до альянсу й побоювався зіпсувати відносини з Росією.