Країни Балтії і Польща закликали НАТО збільшити військову присутність на їхній території — Washington Post

Поділитися
Країни Балтії і Польща закликали НАТО збільшити військову присутність на їхній території — Washington Post © NATO/Flickr
Початкове рішення має бути прийняте до кінця червня, коли лідери НАТО зустрінуться на саміті в Мадриді.

Серед членів НАТО виникають розбіжності з приводу того, як посилити військове розгортання в Східній Європі після вторгнення Росії в Україну. Дебати підкреслюють різні оцінки уроків війни РФ проти України. Країни Балтії та Польща просять значно розширити військову присутність альянсу на їхній території та створити нові можливості, такі як протиповітряна оборона, що може значно ускладнити вторгнення для Росії. Інші політики, у тому числі з Франції та Італії, висловлюють скептицизм відносно того, що безладні сили російського вторгнення становлять загрозу території НАТО найближчим часом. Про це пише Washington Post.

Початкове рішення має бути прийняте до кінця червня, коли лідери НАТО зустрінуться на саміті в Мадриді. Очікується, що на цьому зібранні вони також дадуть первинне схвалення заявок Фінляндії та Швеції на членство, якщо Туреччина змінить свою позицію.

Саме розширення суттєво збільшило б військовий потенціал НАТО у Східній частині альянсу.

«Не можна виключити пряму військову агресію Росії проти союзників по НАТО», - йдеться в спільній пропозиції від Литви, Латвії та Естонії.

«Росія може швидко згрупувати військові сили проти східного кордону НАТО і протистояти Альянсу короткою війною», – йдеться в документі, в якому також пропонується відправити контингент чисельністю близько 20 000 військовослужбовців до кожної з країн, які знаходяться під загрозою.

Інші члени альянсу більш обережно ставляться до нових зобов’язань у Східній Європі, побоюючись великих розгортань, які були б затратними і відволікали б війська від інших регіонів.

Лідери Східної Європи заявляють, що слабка реакція була б стратегічною помилкою в тій же категорії, що й обмежена реакція Заходу на вторгнення Росії в Грузію в 2008 році та анексію Криму в 2014 році. Східноєвропейські чиновники вважають, що це був сигнал президенту Росії Владіміру Путін про те, що йому може зійти з рук напад на своїх сусідів.

Вторгнувшись в Україну в лютому, Путін «явно прорахувався щодо деяких основних речей», заявив генеральний секретар МЗС Естонії Джонатан Всевіов.

«Він вірить власній пропаганді. Він помилився [в Україні], тому міг помилитися тут», на території НАТО, і переконати себе, що вторгнення в країни Балтії не викличе серйозної реакції з боку альянсу, додав Всевіов. На його думку, Путін з меншою ймовірністю зробить помилку, якщо побачить військову силу, готову дати відсіч.

Посилення присутності НАТО було однією з тем зустрічі міністрів закордонних справ країн альянсу в Берліні, які погодилися продовжити обговорення напередодні саміту в Мадриді. Східноєвропейські чиновники стурбовані тим, що підтримка в Західній Європі зменшиться, коли закінчиться війна в Україні.

Хоча більшість країн Східної Європи не очікують неминучого вторгнення, посилаючись на той факт, що російські війська зараз загрузли в Україні і їм, ймовірно, знадобиться час, щоб перегрупуватися після війни, вони стверджують, що необхідна потужніша сила на Сході, щоб запобігти повторенню дій Росії.

Раніше повідомлялося, що Фінляндія та Швеція подали листи, в яких висловлюють зацікавленість їхніх країн стати членами Північноантлантичного альянсу.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг прийняв у Брюсселі у послів Фінляндії та Швеції та заявки на членство їхніх країн в альянсі.

Фінляндія та Швеція давно синхронізують свою політику у сфері безпеки та оборони. На відміну від своїх сусідів Данії та Норвегії, які є членами НАТО, Швеції та Фінляндії доводилося розраховувати самим на себе. Коли ж виявилося, що Росія - набагато небезпечніший сусід, ніж здавалося, Швеція та Фінляндія передивилися свою позицію щодо НАТО. Детальніше читайте у статті Аліни Гриценко «Фінляндія опинилася за крок від членства в НАТО: чим відповість Росія».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі