Фінляндія та Швеція сьогодні подали листи, в яких висловлюють зацікавленість їхніх країн стати членами Північноантлантичного альянсу.
У середу, 18 травня, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг прийняв у Брюсселі у послів Фінляндії та Швеції та заявки на членство їхніх країн в альянсі.
Напередодні рішення про вступ до НАТО ухвалив парламент Фінляндії 188 голосами "за" та "8" проти, і схвалив уряд та президент країни Саулі Ніїністе.
Також у вівторок заявку Швеції на членство в альянсі підписала глава МЗС цієї країни Анн Лінде.
"Це історичний момент, який ми повинні використати", - сказав генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг на короткій церемонії, на якій посли Швеції та Фінляндії в Альянсі передали свої листи-заявки, кожен у білій папці з тисненням національного прапора.
"Я гаряче вітаю прохання Фінляндії та Швеції приєднатися до НАТО. Ви є нашими найближчими партнерами, і ваше членство в НАТО підвищить нашу спільну безпеку", - цитує його Reuters.
Альянс вважає, що приєднання Фінляндії та Швеції значно зміцнить його в Балтійському морі.
Заявки на вступ спочатку розглянуть у Раді НАТО, після чого угода про членство має бути ратифікована на національному рівні в усіх 30 країнах альянсу. Водночас 16 травня президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган заявив, що Туреччина не погодиться на вступ Фінляндії та Швеції до НАТО.
Фінляндія та Швеція давно синхронізують свою політику у сфері безпеки та оборони. На відміну від своїх сусідів Данії та Норвегії, які є членами НАТО, Швеції та Фінляндії доводилося розраховувати самим на себе. Коли ж виявилося, що Росія - набагато небезпечніший сусід, ніж здавалося, Швеція та Фінляндія передивилися свою позицію щодо НАТО. Детальніше читайте у статті Аліни Гриценко «Фінляндія опинилася за крок від членства в НАТО: чим відповість Росія».