Корабель флоту РФ прибув на Кубу: країни відроджують зв'язки — CNN

Поділитися
Корабель флоту РФ прибув на Кубу: країни відроджують зв'язки — CNN Фото ілюстративне © Міністерство оборони РФ
Деякі аналітики почали нарікати на втрачену можливість для США.

Навчальний корабель флоту РФ «Перекоп» із російськими курсантами прибув на Кубу. Перебуваючи там із чотириденним візитом, моряки РФ проведуть широкий спектр заходів", а представники громадськості Куби матимуть можливість оглянути корабель. Це перший офіційний візит російського військового корабля на Кубу за останні роки - і ще одна ознака відновлення відносин між двома союзниками часів “холодної війни”, пише CNN.

У той час як вторгнення в Україну призводить до міжнародної ізоляції РФ, уряд Куби все частіше виступає на захист Москви.

"Ми засуджуємо, ми відкидаємо розширення НАТО до кордонів Росії", - заявив президент Куби Мігель Діас-Канель.

Він також розкритикував економічні санкції США проти РФ, водночас оголосивши про російські "проекти співпраці та взаємодії" на Кубі. Обидві країни також повідомили про низку угод і обмінялися візитами делегацій високого рівня. 

Угоди включають дозвіл Росії орендувати землю на Кубі на термін до 30 років, розвивати прибережні туристичні об'єкти поблизу Гавани, відкрити супермаркет з російськими продуктами і постачати на острів вкрай необхідне паливо.

За словами старшого наукового співробітника Інституту енергетики Техаського університету Хорхе Р. Піньона, з початку війни Росія відправила на Кубу більше нафти, ніж будь-коли з часів розпаду СРСР. У 2023 році РФ поставила нафти приблизно на 167 мільйонів доларів.

Цього року нафта стала вирішальним рятівним колом для Куби, яка перебуває у скрутному фінансовому становищі, оскільки дефіцит палива призвів до багатоденних черг на заправку автомобілів.

Відновлення зв'язків

Протягом більшої частини “холодної війни” Куба і Радянський Союз підтримували глибокі зв'язки. СРСР відправив на острів тисячі дипломатів, шпигунів і військових радників.

Але після розпаду Радянського Союзу Куба втратила свого головного торговельного партнера і увійшла в глибоку економічну депресію. Відтоді жителі острівної держави ставляться до своєї колишньої близькості з РФ або з глибокою ностальгією, або з презирством.

Відновлення відносин призвело до того, що деякі аналітики почали нарікати на втрачену можливість для США.

У той час як колишній президент Штатів Барак Обама відновив дипломатичні відносини з Кубою і послабив економічні санкції, його наступник Дональд Трамп, скасував значну частину цих досягнень. Нинішній президент Джо Байден здебільшого зберіг санкції часів Трампа, вимагаючи від Куби звільнити в'язнів, затриманих за участь у масових протестах два роки тому.

"Здається, що за Трампа, а за ним і за Байдена, США практично поступилися полем. Відбулося дуже скромне послаблення санкцій, в основному з гуманітарних міркувань, а також відкриття поїздок, грошових переказів, поповнення штату посольства і консульства, але ми бачимо Білий дім, який в інших питаннях не переймається Кубою", - сказав виконавчий директор дослідницької групи, яка сприяє більшій взаємодії між США і Кубою Рік Ерреро.

Однак головний дипломат США в Гавані сказав, що посилення російської присутності на Кубі поки що залишається лише на словах.

"Між сказаним і зробленим лежить велика прірва", - наголосив тимчасовий повірений у справах посольства США в Гавані Бенджамін Зіфф. 

За його словами, наразі немає жодних доказів посилення російського впливу на Кубі.

Росіяни - не єдині, хто демонструє військову міць у регіоні. У вівторок, 12 липня, уряд Куби розкритикував США за триденний візит атомного підводного човна до американської військово-морської бази в Гуантанамо, назвавши це "провокаційною ескалацією". Схід і Захід, схоже, все ще змагаються за те, хто матиме більший вплив на цей острів.

Незважаючи на високу ціну війни проти України та економічні санкції, російські чиновники заявляють про свою відданість Кубі.

Раніше повідомлялося, що Китай деякий час використовував Кубу як шпигунську базу і модернізував там свої засоби збору розвідувальної інформації у 2019 році.

Видання Wall Street Journal писало, що Китай уклав таємну угоду з Кубою про створення об'єкта електронного підслуховування на острові приблизно за 160 км від Флориди.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі