Конфлікт США та Китаю підвищує ризик ядерної війни — FT 

Поділитися
Конфлікт США та Китаю підвищує ризик ядерної війни — FT  © pixabay/mohamed_hassan
Пекін не збирається обмежувати свою ядерну програму.

П’ять найвпливовіших держав світу, що володіють ядерною зброєю, зробили «новорічний сюрприз»: нещодавно вони заявили, що «ядерну війну не можна виграти і ніколи не потрібно розпочинати». США, Росія, Китай, Велика Британія та Франція продемонстрували свою готовність боротися зі зростанням ризику ядерного конфлікту, який виникнув унаслідок геополітичної напруженості, пише Financial Times.

Такий крок від постійних членів Ради Безпеки ООН — так званої «ядерної п’ятірки» (P5), а також єдиних країн, визнаних державами з ядерною зброєю згідно з Договором про нерозповсюдження — посилається на найважливіший момент в історії контролю над ядерною зброєю: країни фактично повторили суть спільної заяви США та СРСР 1985 року, яка призвела до «роззброєння» двох держав і закінчення холодної війни.

Однак малоймовірно, що нова ініціатива «ядерної п’ятірки» дасть подібні результати. Заява зроблена у відповідь на тиск з боку неурядових груп і держав, які не володіють ядерною зброєю.

Аналітики вважають, що нова заява нічого не зробить для вирішення найбільших проблем, пов’язаних з провідними ядерними державами, а саме для пом’якшення напруги між США і Китаєм. Вона також не вплине на спроби Пекіна модернізувати свій ядерний арсенал.

«Це перший випадок, коли P5 погоджуються на таку заяву. Враховуючи рівень напруженості, дивує навіть те, що вони могли домовитися про щось. Китай підтримує заяву і вважає себе лідером у P5. Але справжня проблема полягає в тому, що Пекін не виявив інтересу до участі в стратегічному зменшенні ризику», — каже науковий співробітник Гарвардського університету Хізер Вільямс.

Жоден із механізмів, розроблених Вашингтоном і Москвою протягом десятиліть, щоб зменшити ризики ядерних прорахунків — «гарячі лінії», договори з метою роззброєння, риторика та структури нагляду поки що не застосовувався до Китаю.

Пекін рішуче віддаляється від спроб включити його в переговори щодо контролю над озброєннями, побоюючись, що незабаром він зіштовхнеться з вимогами скоротити свій ядерний арсенал, який набагато менший, ніж у США та Росії.

Китай почав посилювати свій ядерний потенціал, як шляхом отримання нових пускових платформ, так і додаванням боєголовок. Більше того, ядерна доктрина Китаю різко відрізняється від концепцій, знайомих США та Росії. Наприклад, Пекін вважає, що невизначеність посилює стримування, на відміну від механізмів прозорості та перевірки, що лежать в основі контролю над озброєннями, розроблених у минулому. Однак нова заява «ядерної п’ятірки» може дати незначний проблиск надії.

«Деякі китайські експерти раніше стверджували, що США все ще думають про ядерну війну з Китаєм, і ця заява до певної міри допомагає пом’якшити занепокоєння. Звичайно, двостороння заява була б кращою. Але Китай став важливим чинником цієї пропозиції», – каже професор Університету Цінхуа в Пекіні Чжао Тун.

Однак реальний прогрес за межами цих яскравих слів виглядає малоймовірним.

«Китай хоче, щоб США визнали, що обидві країни мають взаємну ядерну вразливість і взаємне гарантоване знищення. Прийнявши це, Сполучені Штати підтвердили б, що більше не прагнуть до ядерної першості і визнають мирне співіснування з Китаєм», – каже Чжао.

Ні подібні двосторонні питання, ні прогрес у «прив’язанні» Пекіна до конкретних механізмів зниження ризику, ймовірно, не очікуються.

«Я б не очікувала, що P5 стане місцем, де станеться прорив», — каже Вільямс.

Вільямс вважає, що Китай використовує дипломатію P5, щоб уникнути тиску приєднатися до переговорів щодо контролю над озброєннями або уникнути прозорості своєї ядерної програми.

Не в останню чергу експерти з контролю над озброєннями попереджають, що суперництво між США та Китаєм стоїть на заваді змістовного діалогу.

«Десять років тому я б стверджував, що можна досягти стратегічної стабільності та уникнути гонки озброєнь між США та Китаєм, але не зараз», — каже професор Університету Женьмінь у Пекіні Ву Ріцян.

Посилення конкуренції зі США призвело до того, що Китай змінив свою політику військового базування за кордоном, намагаючись створити безпекове коло з країн, котрі залежать від нього економічно. Першою була створена база у Джибуті. Тепер масмедіа повідомляють про плани Пекіна відкрити базу в Екваторіальній Гвінеї.

Related video

Про те, як КНР зміцнює свої геоекономічні та військові позиції у світі, — у статті Наталії Бутирської «Китай підбирається до берегів США: що це означає».

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі