Комітет Парламентської асамблеї Ради Європи з юридичних питань та прав людини згадав про внесені три роки тому правки до Конституції РФ і визнав, що в країні панує диктатура, йдеться у повідомленні пресслужби ПАРЄ. Мова йде про правки, які дозволять Владіміру Путіну бути президентом до 2036 року.
Зокрема, комітет висловив занепокоєння щодо легітимності та законності правок, які зняли обмеження на президентські вибори. Їх внесли 2020 року. Тепер Путін може бути президентом до своїх 83 років.
«Переважна влада президента, яка є результатом надзвичайно тривалого терміну перебування на посаді, у поєднанні з відсутністю будь-яких систем стримувань і противаг, таких як сильний парламент, незалежна судова система, вільні ЗМІ та активне громадянське суспільство, перетворили Російську Федерацію на де-факто диктатури», – заявили парламентарі.
Комітет одноголосно схвалив проєкт резолюції на основі звіту, підготованого Пітером Омцігтом (Нідерланди, ЄНП/ХД). Крім того, комітет нагадав про висновки Венеціанської комісії Ради Європи про те, що «звільнення від обмеження терміну дії для чинного президента порушує як конституцію Росії, так і міжнародні правові принципи».
Згідно з повідомленням пресслужби ПАРЄ, диктатура «становить загрозу міжнародному миру та безпеці, а також територіальній цілісності та політичній незалежності своїх сусідів», як це визначено у статті 2 Статуту ООН.
«Тому в першу чергу в інтересах народу Росії, а також Європи та всього світу, щоб демократія була відновлена в Росії», – резюмував комітет.
Також комітет підтвердив свою підтримку майбутнього спеціального міжнародного кримінального трибуналу для притягнення до відповідальності російського керівництва, включаючи Путіна за їхні дії, починаючи з незаконної анексії Криму, війни на Донбасі та збиття рейсу MH17.
Раніше депутат Європейського парламенту Радослав Сікорський заявив, що Росія ніколи не буде демократичною. Тому Європі не варто намагатися нормалізувати з нею відносини. За його словами, не всі країни на Європейському континенті мають дієвий план «Б» на випадок, якщо розрахунки на нормалізацію відносин себе не виправдають.
Схожу тезу висловив і Чернєв, зазначивши, що Захід неправильно весь час сприймав РФ, коли думав, що ця країна зможе демократизуватися та стати надійним партнером. Саме тому, на його думку, у 2008 році Україна не отримала ПДЧ в НАТО.