Китайська зброя для Росії – вирішальний момент для Пекіна

Поділитися
Прохання про допомогу свідчить, що Росія не справляється з війною проти України.

Поки що Пекін не продемонстрував чіткої позиції щодо війни в Україні. Тепер розвідувальні служби США повідомили, що Путін звернувся до своїх китайських союзників-комуністів по допомогу у вигляді зброї. Ця тактика може спонукати Китай взяти на себе важливе зобов'язання. Про це 14 березня пише німецька газета «Die Welt».

Стверджується, що Росія звернулася до Китаю з проханням підтримати її військові дії, повідомляють американські ЗМІ з посиланням на джерела в уряді США. Раніше передбачалася підтримка лише економічного характеру, тепер йдеться про товари військового призначення. Наприклад, кажуть, що росіяни попросили безпілотники.

Це не лише показує, як погано йдуть справи у вiйнi в Росії, але також показує, яким нiкчемним є зараз режим у Москві на міжнародному рівні.

Насправді спроби схилити на свій бік Китай стали свого роду другим, дипломатичним фронтом у цій війні. Американці доклали чимало зусиль, щоб не дати китайцям об'єднатися з Росією. Включаючи особисті переговори, подібні до тих, які радник з національної безпеки Джейк Салліван провів з високопосадовцями китайського уряду в Римі в понеділок 14 березня.

Проте в останні тижні США також виступили з чіткими погрозами Пекіну, якщо він беззастережно підтримуватиме Росію. Наприклад, міністр торгівлі США Джина Раймондо пригрозила, що уряд США може закрити ринок США для китайського виробника мікросхем SMIC та інші китайські технологічні компанії, якщо вони оминуть економічні санкції, накладені на Москву.

Салліван також направив попередження до Пекіна в неділю. «Ми повідомляємо Пекіну безпосередньо і в приватному порядку, що якщо Китай ухилиться від санкцій у великих масштабах або підтримає Росію і поповнить її військові запаси, це потягне за собою рішучі наслідки», — сказав Салліван CNN.

Останнє китайське попередження

Початкову реакцію Китаю у відповідь застереження США можна назвати роздратуванням. Останнім часом США поширюють дезінформацію проти Китаю з українського питання. Це неприпустимо», — заявив офіційний представник МЗС Чжао Ліцзянь. Усі залучені сторони мають шукати дипломатичного рішення, а не нагнітати обстановку. Можливо, він також був засмучений тим, що прохання Росії про допомогу стало надбанням громадськості.

Насправді американці використовують щодо китайців тактику, яку вони використовували щодо Москви: раннє розкриття розвідувальних даних, щоб підірвати зусилля іншої сторони та вплинути на процес прийняття рішень політичним керівництвом.

У випадку з Пекіном це свідчить, по-перше, про те, що Вашингтон уважно стежить за тим, що робить Пекін. І це змушує китайське керівництво, яке досі дотримувалося серединного шляху, відкрити карти. Допомога Росії у військовому відношенні означатиме, «що Китай зробить себе мішенню суттєвих санкцій та ізгоєм», — говорить Річард Хаас, президент Ради з міжнародних відносин. «Відмовитися від неї означало б залишити двері відчиненими, принаймні, для вибіркової співпраці зі США та Заходом. Це визначальний момент для Сі, для Китаю та для 21 століття».

Насправді Пекін із самого початку кризи намагається балансувати між двох вогнiв. З одного боку, Китай у минулому завжди виступав за непорушність національних кордонів, а з іншого боку, Росія є для нього ключовим партнером для зміни встановленого Заходом міжнародного порядку.

Президенти Володимир Путін та Сі Цзіньпін нещодавно запевнили один одного у «безмежній дружбі», що означало, перш за все, партнерство автократів з метою консолідації їхніх власних диктаторських режимів проти зусиль Заходу щодо демократизації.

Але якщо зараз беззастережно підтримати жорстокого загарбника, який бомбардує дитячі лікарні, це завдасть непоправної шкоди іміджу Китаю у світі. Тому китайці досі дотримувалися середнього курсу. Спочатку вони обережно підтримували Москву та звинувачували у війні НАТО.

Пекін не проголосував проти резолюції, яка засуджує Росію, у Генасамблеї ООН. Проте в той же час державні ЗМІ Китаю продовжують поширювати російську пропаганду, наприклад, про лабораторії біологічної зброї в Україні, які нібито підтримуються США. Це також було гучно засуджено США.

Китай зацікавлений у збереженні путінського режиму як сильного автократичного партнера та ослаблення НАТО. Тому ця війна згубна як для Росії, так і для Китаю. Пекін сподівався на швидку перемогу Росії, яка оголила б слабкість Заходу.

Натомість невдала війна зараз показує слабкість Москви. І це призвело до небувалої єдності та рішучості на Заході та до розуміння багатьма країнами Європи того, що вони мають знову витрачати більше коштів на озброєння. І керівництво Китаю має запитати, чи справді це була хороша ідея, так тісно пов'язати себе з таким гравцем, як Путін.

Китайська дилема

Росія та Китай поділяють неприязнь до наддержави США, пише оглядач зовнішньої політики Гідеон Рахман у Financial Times. «Вони обоє підходять до цього суперництва зі США по-різному. Китай може дозволити собі тягнути час та розраховувати на свою економічну міць, щоб змінити становище та зробити ставку на грубу силу в Україні».

США знають про дилему Китаю і тому намагаються чинити тиск на Пекін, щоб той ухвалив рішення проти Москви. З одного боку, за рахунок збільшення витрат, які спричинить підтримка Москви. Зрештою, вторинні санкції проти тих секторів китайської економіки, які продовжують вести бізнес із Москвою, не лише послаблять китайську економіку, а й прискорять економічне роз'єднання між Китаєм та США. Баланс сил змінився. Але Росія перебуває у слабкішому економічному становищі і зробила ставку на застосування грубої сили в Україні». У результаті Китай, зі свого боку, тепер може протистояти Заходу ефективніше, ніж цього хотілося б керівництву у Пекіні.

А з іншого боку, якщо Пекін стане на бік ката з Москви, постраждає його міжнародна репутація. І це одна з причин, через яку адміністрація Байдена намагається змусити китайців прийняти виважене рішення та грати у відкриту.

У будь-якому разі, китайці усвідомили, що це завдасть шкоди їхньому іміджу, якщо міжнародне співтовариство вважатиме їх прихильниками Путіна. Офіційний представник МЗС Ліцзянь демонстративно опублікував у Твіттері фотографію доставки гуманітарної допомоги із Китайського Червоного Хреста до України у п'ятницю.

Але це мало допоможе репутації Пекіна, якщо, з іншого боку, Китай вирішить забезпечити Путіна зброєю, яка спричинить українцям виразки та каліцтва, котрі потім лікуватиме китайська гуманітарна допомога.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі