Die Zeit: Китай вступить у війну проти України, якщо почне озброювати Росію

Поділитися
Die Zeit: Китай вступить у війну проти України, якщо почне озброювати Росію © depositphotos/MattiaATH
Києву варто нагадати Пекіну, що без української допомоги сучасна китайська армія не змогла б існувати.

В понеділок радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван і високопоставлений представник Китаю з закордонних справ Ян Цзечі зустрілися в Римі. Офіційні заяви за підсумками були досить скупі, зважаючи на те, що вони сім годин поспіль розмовляли про напружені американо-китайські відносини й війну в Україні.

Не випадково і те, що незадовго до зустрічі уряд США оголосив, що Росія в кінці лютого просила в Пекіна не лише економічну підтримку, щоб компенсувати втрати через західні санкції, а й військову допомогу. Вашингтон хотів посилити політичний тиск на китайський дружній підхід до Росії у війні проти України. В Пекіні ж відкинули всі підозри, - пише Die Zeit. Разом з тим, американські чиновники попередили союзників у Європі й Азії, що Росія попросила в Китаю п’ять типів військового обладнання включо з ракетами класу земля-повітря, безпілотниками, бронемашинами, логістичними засобами й обладнанням для розвідки. А китайський уряд нібито подав сигнал про готовність допомогти російській армії, що, загалом, може спочатку й нічого не означати. Німецьке видання зауважує, що з американських даних поки не зрозуміло, чи Китай хоче допомогти Росії в майбутньому, чи він вже почав це робити.

Die Zeit зауважиє, що російський інтерес до китайської зброї зрозуміти не складно. Зрештою, Москва повністю недооцінила сили армії України. Але питання в тому, чи Китай справді готовий почати поставки?

З одного боку, китайський уряд вже більш-менш відкрито підтримав Владіміра Путіна. З початку війни Пекін робив лише розмиті заяви про необхідність шукати мирне рішення, при цьому відмовляючись засуджувати Росію за вторгнення в Україну. В Китаї також офіційно звинувачують США і НАТО в кровопролитті й з «розумінням» говорять про «безпекові занепокоєння» Москви. Китай також розкритикував західні економічні санкції. Крім того, в Пекіні відмовляються вживати слово «вторгнення», віддаючи перевагу російським словам про «військову операцію». А державні ЗМі повторюють російські вигадки про «неонацистів».

Росія чекає економічного порятунку від Китаю

З іншого ж боку, саме російське бажання отримати зброю від Китаю дивує. Тому що досі все відбувалося якраз навпаки. Китай був давнім покупцем російської зброї, зокрема, винищувачів і ракет класу «земля-повітря». Москва підтримувала Пекін в розробці нових озброєнь. Але, як кажуть експерти, Китай поки не продавав свої оборонні системи Росії. Тому, на думку Алєксандра Габуєва з московського Центру Карнегі, інформація про російські запити щодо зброї наприкінці лютого можуть стосуватися не так поточної путінської війни, як давньої військової російсько-китайської співпраці. Москва особливо зацікавлена в китайських ударних безпілотниках. Але минуть місяці, перш ніж перші поставки будуть готові до відправлення.

Точно можна сказати одне: Путін дуже сподівається, що його друг Сі Цзіньпін врятує його він наслідків санкій. В неділю міністр фінансів Антон Сілуанов сказав в ефірі російського державного телеканалу, що Захід тисне на Китай з вимогою обмежити торгівлю з Росією. Але він впевнений, що відносини з Пекіном будуть розвиватися й далі. Росія не може зараз користатися своїми резервами на 300 мільярдів доларів, які були заблоковані через санкції. Через це Москва не зможе виконати деякі свої зобов’язання й заплатити борги.

З іншого боку, попри теплу дружбу з російським президентом, дуже важко собі уявити, щоб Сі Цзіньпін взяв на себе тягар путінської війни. Для таких сумнівів є багато причин. По-перше, Сі потрібна стабільність, оскільки він готується до важливого з’їзду Компартії цього року. У 2022-му Китай зіштовхнувся з найгіршим економічним зростанням за 30 років. І зростання цін на нафту, газ й пшеницю через російські військові авантюри хвилюють Пекін.

Відкриті поставки зброї будуть катастрофою

Для Китаю торговельні відносини з ЄС і США або з Японією й Південною Кореєю набагато важливіші, ніж з однобокою торгівлею з Росією.

«Якщо китайський уряд відкрито почне постачати зброю Росії, він більше не зможе обережно обійти санкції. Це буде очевидна позиція, яка втягне Китай у війну в Україні», - пише видання.

Результатом цього буде серйозний розрив китайських відносин з США, а європейці постраждають від цього найбільше. Східна Європа буде сильно мілітаризованою. З одного боку буде НАТО, а з іншого - Росія з Китаєм. Не відомо, як далеко Сі Цзіньпін зайде в питанні щодо зброї на тлі його спільних з Путіним геополітичних виступів проти лідеральних країн.

«Для самої України історія з російськими запитами про зброю особливо гірка. Тому що без української допомоги сучасна армія Китаю, цілком можливо, не існувала б взагалі. Принаймні, не зараз. Впродовж останніх десятиліть Україна постачала Китаю військові технології, які він не міг отримати в інших країнах. Наприклад, перший китайський авіаносець був придбаний у Києва як недобудоване радянське судно, нібито для створення на його борту казино. Китайські морські радари протиракетної оборони й сучасні двигуни для літаків теж родом з України. Тому для України гірко бачити, що Китай зараз на російському боці», - йдеться в статті.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі