«Тектонічні плити» військового балансу в Азії активно зміщуються. Це відбувається повільно і невблаганно, але з часом масштаб змін стане яскраво очевидним. Поки Сполучені Штати готуються змінити своє керівництво, військовий прогрес і експансія Китаю стає занадто серйозною проблемою, яку не можна ігнорувати, пише The Washington Post.
Адмірал Філіп Девідсон, який скоро покине посаду глави Індо-Тихоокеанського командування США, попереджав про зміну військового балансу в Азії протягом усього свого перебування на посаді. Але його попередження часто просто ігнорували у Вашингтоні, адже влада була глибоко занурена в партійність та дисфункцію. Адміністрація президента США Дональда Трампа агресивно ставилася до Китаю, засуджуючи китайську військову експансію в регіоні, проте заклики Девідсона залучати значно більше інвестицій для відновлення регіонального балансу, який стримував Пекін десятиліттями, зазвичай залишались без відповіді.
Китайські військові переглянули стратегію простої оборони своєї території і зараз модернізуються з метою мати можливість діяти і навіть воювати далеко за межами своїх берегів, вважає Девідсон. Під керівництвом комуністичного лідера Сі Цзіньпіна Китай створив передові системи озброєнь та ракетні війська, які змінили стратегічне середовище, значною мірою завдяки тому, що Сполучені Штати недостатньо реагували.
"Ми спостерігаємо значний прогрес у їх спробах модернізації. Китай цього року випробовує більше звичайних ракет та ракет, пов'язаних із ядерною зброєю, ніж будь-яка інша країна на планеті. Це дає вам уявлення про масштаби того, як усе змінюється", - сказав Філіп Девідсон.
Девідсон повідомив, що Народно-визвольна армія Китаю успішно випробувала протикорабельну балістичну ракету. Це було зроблено в рамках масових спільних військових навчань, які тривали з літа.
«Це свідчить про те, що вони продовжують розвивати свої можливості», - сказав Девідсон.
Китайські ракетні сили зараз демонструють "велику асиметрію" в регіоні, вважає адмірал, що представляє загрозу вздовж першого острівного ланцюга, який простягається від Кореї вниз через Японію до Південно-Східної Азії та Тайваню. Адмірал виступає за інтегровану протиповітряну та протиракетну оборону в регіоні.
Скоро у Вашингтоні вступить на посаду новий президент, який обіцяє переглянути стратегічний підхід США до Азії.
Недавні досягнення в галузі обладнання, організації та логістики значно покращили здатність китайської армії проектувати потужність та розміщувати експедиційні сили далеко від берегів Китаю. Такий розвиток китайської військової стратегії вимагає, щоб збройні сили стали здатними діяти в будь-якій точці земної кулі та змагатися з американськими військовими, якщо в цьому буде потреба.
Крім того, довгострокова стратегія китайської армії, яка намагається наздогнати американську військову потужність, включає розвиток кібер, космічної та інформаційної війни, часто використовуючи нібито «цивільні інформаційні системи», які китайські компанії побудували по всьому світу. Це те, що Пекін називає "військово-цивільним злиттям".
Це означає, що адміністрація нового американського лідера Джо Байдена повинна розробити стратегію боротьби з військовою експансією Китаю і в цивільному просторі. Адміністрація Трампа розпочала частину цієї роботи. Міністерство юстиції намагається контролювати суперечливі дії китайських учених у США, які приховують свою приналежність до армії Китаю.
Реакція команди Трампа на військову експансію Китаю подекуди була непослідовною, односторонньою та недипломатичною. Це речі, які адміністрація Байдена може покращити. Але чиновникам нового американського президента варто визнати, що команда Трампа зрозуміла основну суть ситуації - те, що розширенню китайської військової сили треба протидіяти скрізь, де вона проявляється.
Адміністрація Байдена, ймовірно, буде розглядати протидію військовій експансії Китаю, особливо в Азії, як складну та ризиковану справу. Але новому американському президенту не залишається нічого іншого, як почати боротися з китайською агресією, резюмує видання.