Китай здійснює напівсекретні поставки зенітно-ракетних комплексів до Сербії

Поділитися
Китай здійснює напівсекретні поставки зенітно-ракетних комплексів до Сербії © Flickr/Wayne Hopkins
У Європі побоюються нового конфлікту на Балканах.

Китай переправив до Сербії зенітно-ракетні комплекси HQ-22 класу "земля – повітря", повідомляє Associated Press з посиланням на  військових експертів та ЗМІ. Китайські вантажні літаки з військовими маркуваннями зафіксували у белградському аеропорту.

«Шість транспортних літаків ВПС Китаю Y-20 приземлилися в цивільному аеропорту Белграда вранці в суботу, як повідомляється, перевозячи зенітно-ракетні комплекси HQ-22 для сербських військових», - пише видання.

Згодом президент Сербії Олександр Вучич майже підтвердив поставку системи середньої дальності, яка була узгоджена в 2019 році, заявивши в суботу, що він представить «найновішу гордість» сербських військових у вівторок або середу.

Раніше він скаржився, що країни НАТО, які представляють більшість сусідів Сербії, відмовляються дозволяти польоти над своїми територіями через напруженість внаслідок війни в Україні.

При цьому поставки зброї на територію Сербії стурбувало принаймні двох держав-членів НАТО - Туреччину та Болгарію.

Попри підтримку Сербією резолюції ООН, які засуджують криваві дії Росії в Україні, вона відмовилася приєднатися до міжнародних санкцій проти Кремля  та відкрито не критикує свого давнього союзника.

Китайську ракетну систему часто порівнюють з американською системою «Патріот» і російськими ЗРК С-300, хоча вона має меншу дальність дії. Сербія стане першим оператором китайських ракет у Європі.

Ще в 2020 році США застерігали Белград від закупівлі зенітних систем HQ-22, експортна версія яких відома як FK-3. Вони заявили, що якщо Сербія дійсно хоче приєднатися до Європейського Союзу та інших західних альянсів, вона повинна привести свою військову техніку до західних стандартів.

Тим не менше країна продовжує оснащувати свої збройні сили російською та китайською зброєю, включаючи військові літаки, бойові танки та іншу техніку.

На Заході існують побоювання, що озброєння Сербії Росією та Китаєм може підштовхнути балканську країну до чергової війни, особливо проти її колишньої провінції Косово, яка проголосила незалежність у 2008 році.

Сербія відома своїми проросійськими настроями і принципово не приєднується до санкцій проти РФ. Та чи зміняться ці настрої після загальних виборів, перемогу на яких отримали чинний президент Александар Вучич і його партія? Про це читайте у статті Володимира Цибульника «Між Росією та Євросоюзом: два стільці для Сербії».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі