Китай залишився незадоволений американським "клубом" чотирьох країн після зустрічі Байдена з лідерами Індії, Японії і Австралії

Поділитися
Китай залишився незадоволений американським
Пекін упевнений, що у Вашингтоні хочуть зберегти міжнародний порядок, в якому збережеться американська гегемонія.

Китай виступив з рішучою опозицією саміту групи Quad (Quadrilateral Security Dialogue) під керівництвом США в понеділок після того, як президент Джо Байден прийняв лідерів Індії, Японії і Австралії в Білому домі для обговорення широкого спектра ініціатив, спрямованих на протидію зростаючому впливу Пекіна всередині та за межами його сусідів, пише журнал Newsweek.

Першу очну зустріч лідерів Quad минулої п'ятниці описали як «історична подія» в спільній заяві, опублікованій Байденом і прем'єр-міністрами Нарендрою Моді, Йосіхіде Суга та Скоттом Моррісоном.

Лідери назвали своє бачення партнерства «амбітним і далекосяжних», в той час, як міністерство закордонних справ Китаю звинуватило групу в понеділок в «формуванні закритих і ексклюзивних клік».

У комюніке після саміту не згадується Китай і прямі закиди в бік Пекіна. Тільки в одному абзаці лідери закликали до приєднання до Конвенції ООН з морського права і заявили, що вони «зустрінуть виклики морському порядку, заснованому на морських правилах» в Східнокитайському та Південнокитайському морях - це стало відсиланням на агресивне твердження Китаєм територіальних претензій в навколишніх водах.

Оголошення про створення інфраструктурного партнерства Quad на додаток до програми G7 Build Back Better World стало ще одним викликом китайській ініціативі «Один пояс-один шлях», яка вважається центральним елементом зовнішньої політики китайського лідера Сі Цзіньпіна.

Відповідаючи на питання про підсумки саміту в понеділок, речниця МЗС Китаю Хуа Чуньїн звинуватила лідерів «четвірки» в перебільшенні загрози Китаю, щоб «вбити клин» між відносинами Пекіна з країнами регіону.

«Китай рішуче виступає проти цього», - сказала Хуа, яка назвала підйом Китаю «зростаючою силою для миру в усьому світі та благословенням для регіонального процвітання і розвитку». Вона сказала, що США хочуть міжнародного порядку, в якому «американська гегемонія, залякування і домінування» можуть тривати.

Країни «четвірки» «повинні відмовитися від свого застарілого менталітету холодної війни з нульовою сумою», - сказала Хуа, повторивши вимогу Пекіна «припинити формування закритих та ексклюзивних клік».

Аналогічні відповіді з Пекіна в останні місяці, схоже, зображають визнання інтенсивних зусиль по створенню коаліції на чолі з США відтоді, як Байден увійшов в Білий дім. Сполучення Вашингтоном союзників - як великих, так і малих - змусило Китай застерегти від «блокової конфронтації» в стилі холодної війни.

Виступаючи на Генеральній Асамблеї ООН минулого тижня, Байден сказав світовим лідерам, що Америка не прагне до нової холодної війни, але області конкретного співробітництва між США і Китаєм тепер здаються все більш малоймовірними.

Відродження «четвірки» Quad під час адміністрації колишнього президента Дональда Трампа, схоже, було повністю прийнято Байденом, який ще більше підвищив її важливість. У 2018 році міністр закордонних справ Китаю Ван Ї передбачив, що група розсіється «як морська піна в Тихому або Індійському океанах» - кивок на масштабовану регіональну архітектуру Індо-Тихоокеанського регіону, в якій члени Quad закріплюють кожну зі своїх чотирьох сторін.

Спостерігачі, включаючи Китай, можуть сприймати недавно сформований пакт AUKUS - між Австралією, Велико. <ританією і США - як більш орієнтований на традиційну оборону і безпеку.

США, Велика Британія та Австралія створили новий союз у сфері безпеки - AUKUS. Рішення трьох країн є системним і викликано в тому числі прагненням протистояти зростаючому політичному, економічному і військовому впливу КНР. Практична ж співпраця «трійки» почалася з відмови Австралії від великої закупівлі французьких підводних човнів на користь американських атомних підводних човнів, що призвело до відкликання Парижем своїх послів з Вашингтона і Канберри.

При цьому тристоронній оборонний союз AUKUS викликав невдоволення Пекіна і Парижа. Детальніше про те, розколе НАТО конфлікт між Францією і США, читайте в статті Володимира Кравченка.

Про те, які наслідки для Індо-Тихоокеанського регіону матиме створення нового тристороннього оборонного союзу - розмірковує Віктор Константинов у статті «Три лицарі проти китайського дракона».

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі