Уряд Кіпру незаконно видав 3500 паспортів родичам багатих інвесторів в рамках нині припинившої своє існування багатомільярдної програми надання громадянства за інвестиції. Про це йдеться в проміжному звіті незалежної комісії, опублікованому у вівторок - повідомляє Associated Press.
Згідно з опублікованою інформацією, уряд невірно тлумачив закон, і майже 770 іноземцям було помилково надано громадянство.
Програма була привабливою для іноземних інвесторів, тому що паспорт Кіпру, члена Європейського Союзу, дозволяв безкоштовно подорожувати і проживати в блоці з 27 членів.
Комісії з чотирьох осіб, яку очолює колишній старший суддя, президент Нікос Анастасіадіс доручив розслідувати, що пішло не так з цією схемою. У своєму 515-сторінковому звіті компанія повідомила, що трохи більше половини з 6779 паспортів, які змінюючі один одного уряди видавали в рамках програми протягом 13 років, були видані дорослим членам сімей інвесторів, навіть незважаючи на те, що не існувало закону, що це дозволяє.
Парламент Кіпру ухвалив закон, що дозволяє уряду надавати таке громадянство членам родини лише за кілька місяців до скасування програми минулого року.
ЄС також притягнув Кіпр до відповідальності за цю схему.
Скасування цієї програми сталося після того, як під прикриттям телевізійного репортажу нібито був показаний спікер парламенту і впливовий законодавець, який стверджував, що вони можуть обійти правила і видати паспорт репортерові, що видає з себе представника вигаданого китайського інвестора, який був визнаний винним в шахрайстві в своїй країні.
Програма була запущена в 2007 році, але була розширена в 2013 році після фінансової кризи, і принесла більше 8 мільярдів євро (9,66 мільярдів доларів) для острівної держави в Східному Середземномор'ї.
Згідно зі звітом, ще одне помилкове правове тлумачення дозволило Кабінету міністрів видавати паспорти вищим керівникам іноземних і кіпрських компаній без приватних інвестицій на Кіпрі. Члени комітету заявили, що керівників не можна вважати інвесторами, тому що вони не володіють компаніями.
Комітет також звинуватив уряд в потенційно «неадекватній перевірці» заявок інвесторів, а також в порушенні «основних принципів справжньої справедливості та належного врядування».
У звіті говориться, що ні президенти, ні політики, що займають два ключових поста в кабінеті міністрів, які беруть участь в процесі, не відмовилися від надання громадянства, коли у них міг бути конфлікт інтересів щодо заяв, поданих юридичними фірмами або іншими компаніями, з якими вони були прямо або побічно пов'язані.
Переважну кількість громадянств було надано під час президентства Анастасіадіса.
Раніше повідомлялося, що Кіпр скасував програму "золотих" паспортів і більше до неї не повернеться.