ЄС має уникати створення нових "залежностей" – Борель

Поділитися
ЄС має уникати створення нових
А сила – це не лише військова міць.

ЄС повинен уникати створення нових "залежностей" та пропонувати альтернативу країнам-партнерам, перебудовувати свій дипломатичний підхід після вторгнення Росії в Україну, заявив в інтерв'ю EURICTV у кулуарах міністерського саміту «Європейський Союз – Центральна Азія», який проходить у Самарканді, головний дипломат блоку Жозе Борель.

«Ми не прагнемо витіснити інші партнерства і точно не зацікавлені у створенні нових залежностей», — сказав Боррель, відповідаючи на запитання, чи бачить він ризик того, що європейці можуть повторити свої помилки з Росією у відносинах з Китаєм.

За його словами, блок має перестати концентрувати постачання сировини та товарів на одному єдиному постачальнику. «Це урок, який, я думаю, ми зробили з газової кризи », - наголосив він.

«У нас завжди будуть залежності — ми не можемо одного дня перейти від відкритого до закритого ринку, нам потрібен збалансований підхід, — пояснив Боррель. — Нам треба навчитися адаптуватись».

"Варто звернути увагу на те, як швидко адаптується Європа, і як швидко ми перейшли від 40% до 7% залежності від російського газу ", - сказав він.

Говорячи про відносини з Центральною Азією, Боррель зазначив, що країни цього регіону хочуть мати такі стосунки з Європою, які б могли врівноважити інших гравців.

"Але якщо ми нічого не робитимемо, то, звичайно, інші матимуть більший вплив, ніж ми", - сказав Боррель.

Війна в Україні, яка тривалий час вважалася частиною сфери впливу Росії, призвела до зміни позиції центральноазіатських урядів, які непомітно віддалилися від Москви та почали шукати можливості співпраці з іншими країнами.

«Рік тому ми були запрошені на саміт зв'язків у Південно-Східній Азії з нашими російськими та китайськими колегами – вони були здивовані присутністю ЄС, – сказав Боррель. - Але цього тижня конференція в Самарканді проходила лише між нами, що є політичним сигналом - ЄС та Центральна Азія хочуть працювати разом», - наголосив він.

Боррель, однак, визнав, що «для більшості наших партнерів із Центральної Азії це дуже делікатна ситуація», заснована на їхніх економічних, культурних, політичних та демографічних зв'язках з Росією, але при цьому вони також обстоюють ідею територіальної цілісності та виступають проти використання їхньої території для обходу західних санкцій.

Відповідаючи на запитання, чи справді він вважає ЄС привабливим партнером для Центральної Азії, Боррель сказав, що нова стратегія ЄС щодо розвитку зв'язків, що отримала назву Global Gateway, «це наш спосіб продемонструвати політичну присутність та амбіції».

Якщо ми хочемо існувати в політичному сенсі, ми маємо щось робити — ось чому ми виступаємо за «Глобальні ворота» для всіх, хто в них зацікавлений, а вони зацікавлені, тому що їм потрібна противага», — сказав він.

Однак ініціатива вартістю 300 мільярдів євро розкритикувалася за те, що вона не забезпечує достатню фінансову міць для протидії китайській ініціативі "Пояс і шлях" (BRI).

"Це правда, що Global Gateway знаходиться тільки на початку шляху", - сказав Боррель, додавши, що, проте, "на даний момент ми вже є найважливішим інвестором у Центральній Азії в сукупності, і це буде продовжуватися".

"Ми тут для того, щоб спровокувати динаміку для більш активної взаємодії, тому що ми все ще "перший клієнт", але Китай просто наступає нам на п'яти", - додав він.

За словами Борреля, «справа не лише у «хороших» чи «поганих» партнерах.

«Коли з'явився COVID-19, ми зрозуміли, що не виробляємо парацетамол, а він виробляється в Індії, яка є надійним постачальником у нормальних умовах, але стає ненадійним постачальником у кризу, – зазначив Боррель. — Ось чому нам потрібна диверсифікація, більше партнерств та набір інструментів для того, щоб у майбутньому нові залежності та нові потреби задовольнялися надійнішим способом».

" Наша залежність від російського газу деякими, на початку, також продавалася як прагматизм - ігнорування того, хто такий Путін, що він робить, і на користь дешевого газу - так що давайте не будемо занадто прагматичними ", - закликав він.

Відповідаючи на запитання про те, чи змінилося, на його думку, ставлення ЄС до влади, Боррель нагадав, що блок «не може претендувати на те, щоб поводитися як держава», а його дипломатія є «клаптевою ковдрою з 27 країн-членів ».

«Але ми можемо багато зробити, використовуючи наш потенціал переконання, і ми повинні це зробити. Сила — це не лише військова міць», — наголосив він.

Нагадаємо, Борель у ході зустрічі в Самаркандінаголошував на важливості створення Транскаспійського транспортного коридору в обхід Росії та ролі центральноазіатських держав як постачальників енергетичних та інших стратегічних ресурсів.

З 17 листопада 2022 року у Самарканді відбувається Міністерська зустріч у форматі «Європейський Союз – Центральна Азія».

Міністри країн Центральної Азії та Європейського Союзу обговорили поточний стан відносин та перспективи зміцнення співпраці між двома регіонами у політичній, торговельно-економічній та водно-енергетичній сферах, а також питання безпеки, боротьби з тероризмом та екстремізмом, зміни клімату та обмінялися думками щодо міжнародних та регіональних тем.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі