Газова криза в Європі слабшає, але перепочинок може виявитися недовгим

Поділитися
Газова криза в Європі слабшає, але перепочинок може виявитися недовгим
Якщо споживання газу падає тому, що закриваються підприємства, у цьому немає нічого хорошого.

Ціни на природний газ та електроенергію в Європі впали з літніх піків завдяки м'якій погоді та багатомісячній боротьбі за заповнення газових сховищ перед зимою та заміні російських поставок під час війни в Україні. Це довгоочікуваний перепочинок після того, як Росія скоротила потоки природного газу, викликавши енергетичну кризу, яка спонукала рекордну інфляцію і рецесію, що насувається.

Проте експерти попереджають, що зітхати з полегшенням ще зарано, навіть якщо європейські уряди реалізують пакети допомоги для людей, які борються з високими рахунками за комунальні послуги, та працюють над довгостроковими способами стримування волатильних цін на газ та електрику, які скоротили бюджети домогосподарств та змусили деякі підприємства закритися.

Невизначеність не лише в погоді, а й у тому, як люди реагуватимуть на заклики зменшити опалення і наскільки великий попит з боку азіатських економік на дефіцитні енергоносії. А війна за кілька годин їзди на схід — це котел можливих неприємних сюрпризів, які можуть призвести до скорочення постачання енергії, необхідної для електропостачання, опалення та роботи заводів, та різкого зростання цін.

Постійна невідомість змушує енергоємні підприємства нервувати. Вони звертаються до урядів з проханням допомогти їм та їхнім клієнтам пережити енергетичний шторм, щоб перебої у постачанні всього - від скла до пластмаси та чистої лікарняної білизни - не позначилися на економіці.

"Ми повинні пам'ятати, що все ще перебуваємо у напруженій ситуації - економічної війни між Європейським Союзом та Росією, в якій Росія взяла під контроль постачання енергоносіїв", - сказала Агата Лоскот-Страхота, експерт із енергетичної політики із Центру східних досліджень у Варшаві.

Хорошою новиною є те, що ціни на природний газ на європейській біржі TTF впали в понеділок нижче 100 євро (доларів) за мегават-годину вперше з червня, що на 70% нижче максимумів кінця серпня, що становили майже 350 євро за мегават-годину. Ціни на електроенергію також впали.

Уряд Німеччини працює над реалізацією планів щодо обмеження цін на газ для підприємств, які опинилися у скрутному становищі. Асоціація, що представляє малі підприємства, каже, що, на її думку, уряд зосередить можливе нормування на 2500 найбільших споживачах газу в Німеччині і в основному не торкнеться невеликих підприємств.

Полегшити можливість раціонування допомагає те, що підземні сховища Європи заповнені на 94% порівняно з 77% у цей час минулого року, що експерт з енергетики Лоскот-Страхота назвала "великим успіхом". Велику допомогу надала м'яка погода по всій Європі, наприклад, у Варшаві в понеділок було тепло - 18 градусів за Цельсієм.

Німеччина, яка колись сильно залежала від російського газу, заповнила сховища на 97%, Франція – на 99%, а Бельгія та Португалія – на 100%. Цього вдалося досягти завдяки імпорту рекордної кількості зрідженого природного газу, або ЗПГ, що поставляється на судах із США та Катару, а не трубопроводами з Росії, а також завдяки збільшенню постачань трубопроводами з Норвегії та Азербайджану.

Прагнення отримати більше ЗПГ призвело до накопичення танкерів біля узбережжя Іспанії, найбільшого переробника, оскільки замовлення стикаються зі зниженням попиту та обмеженими потужностями імпортних терміналів країни.

Незважаючи на достаток ЗПГ та падіння цін, Лоскот-Страхота каже, що ситуація в енергетиці залишається нестабільною. Вона попереджає, що ціни на газ, який поставлятиметься у грудні та в зимові місяці 2023 року, будуть вищими, ніж зараз.

Російський газ трубопроводами в Україні і дном Чорного моря до Туреччини надходить рідкісними струмками, але втрата навіть тієї невеликої кількості, яка залишилася, може похитнути ринки. Москва звинувачує у скороченні постачання технічні причини чи відмову платити в рублях, а європейські лідери називають це шантажем за підтримку України.

Споживання газу в Європі знизилося на 15%, але переважно це пов'язано з тим, що заводи просто відмовляються від виробництва, яке стало нерентабельним.

"Це небезпечно - це шкодить економіці, це шкодить Європі", - сказала Лоскот-Страхота.

Чи домогосподарства разом з підприємствами скорочуватимуть витрати, прикручуючи термостати та вимикаючи світло, неможливо визначити до настання холодів. Готовність Росії зруйнувати українські плани тепло- та електропостачання показує, що Росія готова до ескалації, незважаючи на поразки на полі бою.

Ринок також менш гнучкий, оскільки запаси газу все частіше використовуватимуться як повсякденне базове паливо для опалення та вироблення електроенергії, а не як "подушка" в періоди пікового попиту, наприклад, під час похолодання.

"Кожна подія, кожна проблема, погодна проблема, проблема Росії стає фактором, який піднімає ціни дуже високо", - сказала Лоскот-Страхота. "Я дуже рада, що зараз ми перебуваємо в спокійній ситуації, але це не означає, що це триватиме всю зиму".

Як повідомлялося, Європейський союз став незалежним від постачання природного газу з Росії. Про це повідомив єврокомісар із внутрішнього ринку Тьєрі Бретон.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі