ЄС зараз не довіряє британському прем’єру Борису Джонсону, оскільки переговори між Великою Британією та Європейським Союзом щодо Brexit та торговельної угоди фактично зайшли в глухий кут після того, як британський прем'єр-міністр опинився на межі порушення деяких умов угоди про вихід Британії з ЄС. Глибоко в штаб-квартирі Європейської комісії чиновники планують, як зробити так, щоб Борис Джонсон виглядав «блискучим учасником переговорів», щоб забезпечити укладання торговельної угоди, яка потрібна обом сторонам, пише Bloomberg.
Джонсон, який був незадоволений темпами переговорів і неодноразовими вимогами ЄС про поступки, заявив у п'ятницю, що він відновить переговори лише в тому випадку, якщо Європейський Союз продемонструє "принципову зміну підходу".
Але представники ЄС та високопоставлені дипломати з найбільших столиць Європи кажуть, що спокійно ставляться до такої риторики Великої Британії, адже така риторика, на їхню думку, є необхідною для того, щоб Джонсон мав змогу «заспокоїти» євроскептиків всередині країни.
Дехто з європейських чиновників описує нинішнє протистояння Британії та ЄС як театр. Для європейських політиків заява Джонсона в п’ятницю стала передбачуваною та штучною провокацією.
Незважаючи на глухий кут у переговорах між Британією та ЄС, представники Європейського Союзу очікують, що офіційні переговори відновляться найближчими днями, а потім розпочнеться інтенсивний період підготовки законодавчих актів. Вони все ще очікують, що угода буде укладена в середині листопада.
Така дата укладання угоди, це пізніше, ніж передбачала будь-яка зі сторін, але це достатньо часу, щоб британський та європейський парламенти схвалили хоч якусь угоду до виходу Британії з єдиного ринку та митного союзу ЄС наприкінці року.
Ця стратегія, як і раніше загрожує ризиком. ЄС може недооцінювати готовність Джонсона залишити єдиний ринок без угоди. У понеділок прем'єр-міністр сказав представникам британського бізнесу підготуватися до "того, що станеться" наприкінці року.
Плани ЄС також можуть бути підірвані політиками з «європейської сторони»: учасники переговорів визнають, що президент Франції Емманюель Макрон, який прагне захищати «рибальські інтереси» Франції, все ще може перешкоджати укладанню торговельної угоди ЄС з Британією.
Тим не менш, сторона ЄС, включаючи президента Європейської комісії Урсулу фон дер Ляйєн та головного учасника переговорів від ЄС Мішеля Барньє, намагається створити «ілюзію перемоги Бориса Джонсона», щоб отримати угоду з Британією.
Стомлені чиновники в Брюсселі зазначають, що поточна ситуація з Британією нагадує дежавю. Адже подібна криза в переговорах з Британією спостерігалася вже минулого року стосовно угоди про Brexit.
ЄС намагається продемонструвати Британії серйозність власних намірів, натякаючи на готовність йти на компроміси в переговорах.
У середу Барньє заявив Європейському парламенту, що британський суверенітет є "законною річчю" і ЄС ніяк не загрожує незалежності Британії. Міністр торгівлі та промисловості Великої Британії Надім Захаві вважає, що така заява з боку ЄС «була позитивною».
Це не означає, що між двома сторонами не залишається реальних розбіжностей, зокрема щодо того, які обмеження на субсидії для бізнесу доведеться призначити британському уряду та який доступ матимуть рибальські човни ЄС до британських вод.
Але чиновники заявляють, що в якийсь момент криза в переговорах між Британією та ЄС припиниться, і справжня робота відновиться, коли обидві сторони намагатимуться знайти компроміс та «пом’якшити» свої розбіжності.
ЄС спробує зробити так, щоб у переговорах саме Джонсон виглядав «переможцем». У цій ситуації Європейський Союз більше дбає не про власний імідж, а про те, щоб отримати угоду, резюмує видання.