Як західні ЗМІ відреагували на затримання Протасевича в Білорусі

Поділитися
Як західні ЗМІ відреагували на затримання Протасевича в Білорусі © Роман Протасевіч/twitter
Примусове приземлення літака викликало міжнародну критику.

23 травня в аеропорту Мінська здійснив термінову посадку літак Ryanair рейсу Афіни-Вільнюс. Спочатку повідомлялося про можливе замінування повітряного судна, до аеропорту стягнули пожежних і карети «швидкої допомоги». Згодом стало відомо, що на борту літака знаходиться опозиційний журналіст Роман Протасевич, його затримали. Інформацію про затримання Протасевича підтвердили в МВС Білорусі. На батьківщині журналіст є підозрюваним за статтею 293 КК Білорусі, йому може загрожувати смертна кара.

У компанії Ryanair стверджують, що отримали інформацію про замінування літака від білоруських диспетчерів, після чого пілоти подали сигнал «сквок». У небо підняли винищувач МіГ-29 ЗС Білорусі. За даними ЗМІ, винищувач фактично змусив цивільний борт змінити курс від кордону і сісти в аеропорту Мінська. Наказ підняти в небо винищувальну авіацію віддав особисто нелегітимний президент Білорусі Олександр Лукашенко.

«Білоруський диктатор примусово посадив літак, щоб заарештувати журналіста-дисидента», - пише журнал The Economist.

«Інцидент був організований суто для затримання журналіста. Редакція NEXTA вже давно тривожила режим білоруського диктатора Олександра Лукашенко. Сайт став засобом викриття жорстоких дій режиму. А минулого літа популярність NEXTA ще більше зросла.

Редакція NEXTA фактично зіграла вирішальну роль в підтримці протестів у Білорусі та розповсюдженні відео про жорстокість силовиків», - пише журнал.

«Примусове приземлення літака Ryanair у Білорусі викликало міжнародне обурення», - пише Bloomberg.

«Це стало безпрецедентним порушенням міжнародних норм авіаперевезень, що викликає глибоке занепокоєння і вимагає повного розслідування. Лідери країн ЄС, які мають зустрітися в Брюсселі на дводенному саміті, обговорюватимуть наслідки цих неприйнятних дій», - пише видання.

«Примусове приземлення літака позначено як "акт державного тероризму"», - пише Financial Times.

«Лукашенко розпочав масштабні репресії, щоб зміцнити свою владу, жертвами яких стали опозиційні активісти та незалежні журналісти. Новина про затримання Протасевича викликала бурхливі відгуки світових лідерів та опозиції Білорусі», - йдеться в статті.

«Білорусь розкритикували за "викрадення" літака Ryanair з метою затримання журналіста», - пише CNN.

«Інцидент порушив серйозні питання щодо безпеки в небі. Білоруський автократ Олександр Лукашенко досі відбивається від наслідків опозиційних протестів… Завдання для Європейського Союзу та його партнерів полягає в тому, щоб терміново запропонувати дії, які допоможуть підкріпити їхню критику на адресу дій режиму Лукашенка», - йдеться в статті.

«Лукашенко провів спецоперацію з перехоплення європейського авіалайнера, змусивши літак примусово приземлитися в Мінську, де арештували опозиційного журналіста. Ситуація викликала шквал міжнародної критики», - пише NYT.

«Жорстокий хід білоруського автократа Олександра Лукашенка, який все ще тримається за владу. Такі дії підкреслили, що за підтримки президента Росії Володимира Путіна Лукашенко готовий робити все для придушення інакомислення», - пише газета.

«Затримання Протасевича в Білорусі може викликати чергову ескалацію насильства. Нахабна демонстрація автократичної влади в Європі – нове випробування для президента США Джо Байдена», пише Washington Post.

«У неділю влада Білорусі зробила драматичний крок, який став частиною ширших репресій проти опозиційних активістів та незалежних ЗМІ. Влада перехопила цивільний авіалайнер, що перевозив білоруського дисидента, змусивши його приземлитися в Мінську. Після приземлення літака, білоруського журналіста Романа Протасевича затримали.

Цей інцидент викликав стурбованість по всій Європі через свій нахабний характер та широкі наслідки для регіональних авіаперевезень. Лукашенко продемонстрував, що його політичні опоненти у небезпеці навіть поза межами країни. Протягом останніх тижнів влада в Мінську здійснювала рейди в офісах та студіях низки дисидентських ЗМІ, які критикували режим Лукашенка та його соратників.

Однак експерти попереджають, що Захід має обмежені важелі впливу на ситуацію. Раніше під час кризи Росія взяла від Лукашенко «неофіційні зобов'язання» провести конституційну реформу та «модернізувати» політичну систему країни. Однак це може стати значним посиленням режиму, який провокує політичну поляризацію нації.

Ця атмосфера холодної громадянської війни призвела не тільки до того, що Лукашенко стає більш репресивним автократом, але і на невизначений час відкладає політичну реформу. Коли деескалація стає майже неможливою, суспільство поляризується, і все менше людей готові закривати очі на жорстокість режиму, тому зростає ймовірність загострення білоруської кризи, що ризикує спричинити чергову спонтанну ескалацію насильства, резюмує видання», - пише газета.

«Порушення міжнародного права стало новою нормою для автократів. Нещодавні дії режиму Лукашенка в Білорусі стали підтвердженням цієї негативної тенденції», - йдеться у статті The Washington Post.

«Це не поодинокий інцидент, а частина «шаблонних дій диктаторів», які випробовують Захід зі все більшою нахабністю.

Це покладає велику відповідальність на демократичні країни. Європейський Союз і США повинні робити більше, ніж просто критикувати «повітряне піратство» режиму Лукашенка. Білоруський диктатор не може уникнути відповідальності за цю агресію. Покарання Лукашенка має продемонструвати іншим тиранам те, що не можна безкарно порушувати норми міжнародного права», резюмує видання.

Голови держав та лідери вищих інститутів Європейського Союзу різко розкритикували захоплення літака як акт державного тероризму. Дії білоруської влади обговорять на екстреному засіданні Ради ЄС 24 травня, проти режиму Лукашенка можуть ввести нові санкції. США та ще сім країн закликають ICAO тимчасово заборонити польоти над територією Білорусі. Слідкуйте за розвитком подій у спецтемі ZN.UA «Затримання Протасевича в Білорусі».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі