Стратегія Швеції у боротьбі з пандемією коронавірусу викликала активні дискусії. Свободолюбиві шведи нібито проти носіння захисних масок, а держава не запроваджувала жорсткий карантин, адже розраховувала на те, що країна зможе виробити колективний імунітет до COVID-19. Внаслідок такої стратегії уряду Швеції економіка країни не зазнала таких серйозних втрат, як її європейські сусіди. Швеція славиться своєю свободолюбивістю, пише журнал The Economist.
Швеція завжди покладається на власну національну стратегію та намагається шукати компроміси для створення тривалої соціальної згуртованості. Для багатьох політика цієї країни може здаватися навіть «дивною». Однак, сьогодні Швеція є прогресивною країною, яка має одну з найпотужніших економік в Європі.
На початку пандемії уряд Швеції застосував «легкий підхід» до боротьби з поширенням хвороби. Попри те, що влада Швеції забороняла масові збори людей та пропонувала безліч медичних рекомендацій, країна відкидала варіант повного локдауну. Але, варто визнати, такий підхід не був занадто вдалим.
У Швеції рівень смертності становить близько 60 осіб на 100 тисяч населення, що вдесятеро перевищує показники Фінляндії та Норвегії, які запроваджували карантин.
«Свобода шведів» під час пандемії не надто сприяла «порятунку економіки», навіть попри те, що більшість летальних випадків в країні спостерігалася саме серед людей похилого віку, які вже не працювали. Дохід лише за другий квартал цього року скоротився на 8,3%, що є гіршим показником, ніж у деяких інших скандинавських країнах. Таке «навантаження» на економіку є шкідливим.
Однак, на відміну від Великої Британії, Франції та Іспанії, Швеція ще не зіштовхнулася з другою хвилею пандемії. Але кількість хворих у Стокгольмі продовжує зростати, хоча в загальному масштабі, показники поки відносно невисокі. Ймовірно, нова стратегія Швеції у боротьбі з пандемією буде нагадувати механізм боротьби з поширенням хвороби, який застосовує Німеччина.
Попри те, що Швеція розраховує на вироблення колективного імунітету, в країні є дуже велика кількість населення, вразливого до хвороби.
Тому, нова стратегія уряду країни передбачає швидке широкомасштабне тестування на коронавірус та відстеження контактів з метою раннього виявлення та придушення спалахів COVID-19.
Саме це і є основою успішної стратегії боротьби з COVID-19.
Нова стратегія Швеції полягає не в тому, що вона є «свободолюбивою», а в тому, що уряд країни зважує компроміси щодо кожного карантинного обмеження.
Наприклад, якщо хтось отримав позитивний результат тесту на коронавірус, уся родина повинна піти на самоізоляцію. При цьому, країна не планує зачиняти школи, адже уряд вважає, що тривале закриття шкіл принесе непоправну шкоду для рівня освіти. Також, самоізоляція в Швеції триває п’ять-сім днів у порівнянні з двома тижнями в інших країнах. Ризик розповсюдження COVID-19 на другому тижні невеликий, а шкода для психічного здоров'я внаслідок тривалої ізоляції зростає.
Швеція - це суспільство з високою довірою до влади, де люди дотримуються правил. Суспільствам із низьким рівнем довіри може знадобитися інший баланс між примусом та самоконтролем.
Стосовно носіння захисних масок у Швеції, то дехто розглядає натовп без масок у Стокгольмі як доказ свободи. Але це не зовсім так, просто урядові експерти Швеції вважають, що немає достатніх доказів стосовно того, що носіння масок є ефективним засобом для стримування поширення хвороби. У цьому Швеція суперечить поглядам інших країн. Однак, якщо хвороба почне занадто активно поширюватися в країні, швидше за все, погляди шведської влади зміняться. Врешті-решт, політика Швеції базується на доказах і прагматизмі, а не на сліпому принципі, резюмує журнал.