Як досвід Байдена у «холодній війні» вплине на його підхід до Росії — The Guardian

Поділитися
Як досвід Байдена у «холодній війні» вплине на його підхід до Росії — The Guardian © mjayit.blogspot.com
Новий американський лідер має широкий зовнішньополітичний досвід.

Це був 1988 рік, ближче до кінця епохи «холодної війни», коли тодішній сенатор Джо Байден здійснив черговий візит до Радянського Союзу для переговорів про контроль над озброєннями. На той час він почувався досить комфортно в Москві, щоб завести в кабінет гостя: свого сина-підлітка. Зараз демократ Джо Байден готується офіційно стати новим президентом США. Росія «нічого доброго» від відносин із Байденом не чекає. Так чи інакше, широкий політичний досвід нового американського лідера вплине на відносини США та Росії, пише британська газета The Guardian.

“Чи не заперечуєте ви, щоб мій син, Хантер Байден, сидів і слухав? Джентльмена цікавлять міжнародні справи та дипломатія», - сказав тоді Байден, під час візиту до Москви.

Син Байдена був присутнім на зустрічі, коли його батько та голова президії Верховної Ради СРСР Андрій Громико обговорювали питання ратифікації договору про міжнародні ядерні сили.

Коли Байден увійде Білого дому наступного місяця, він принесе з собою майже півстоліття зовнішньополітичного досвіду, що зробить його одним із найдосвідченіших послів, коли-небудь обраних президентом США.

"Джо знав Радянський Союз, знає Росію, має досвід роботи з російським президентом Володимиром Путіним і чудово розуміє всі зовнішньополітичні можливості", - сказав колишній сенатор Білл Бредлі, який відвідав з Байденом Москву в 1979 році.

Байден колись розповідав про коротку зустріч з Леонідом Брежнєвим в Кремлі у 1979 році. Але сам Брежнєв ніколи не згадував про зустріч із американськими сенаторами у своїх щоденниках.

"Брежнєв не відвідував жодне засідання, де я був присутнім, а я був на всіх засіданнях делегації в цій поїздці", - сказав Бредлі. Колишній сенатор Карл Левін також підтвердив, що Брежнєва на зустрічах було.

Байден раніше зіштовхувався з ретельними дослідженнями щодо заяв про свої «закордонні пригоди». На початку цього року він неодноразово говорив, що був заарештований в Південній Африці під час спроби відвідати Нельсона Манделу у в'язниці. Американські газети почали розслідувати цю історію, і Байден врешті-решт визнав: «Мене не заарештували, мене зупинили. Я не зміг поїхати туди, куди хотів”.

Мало хто з тогочасних радянських чиновників згадує новообраного американського президента у своїх мемуарах, а у радянських вирізках преси коротко відмічають прибуття сенаторів до Ленінграда та Москви.

Але в тих ранніх поїздках Байден культивував жорсткий стиль на зустрічах з радянськими лідерами, що стало його візитною карткою. Якщо президент США Дональд Трамп свого часу приїжджав до Москви обговорювати угоди про нерухомість, то Байден ще в радянські часи продемонстрував свою готовність вести жорсткі переговори з чиновниками Кремля про контроль над озброєннями.

Цю роль Байден повторить у наступному місяці на зустрічі з Путіним, оскільки термін дії договору щодо стратегічних озброєнь закінчується.

В Росії Байдена пам’ятають як прихильника розрядки, який намагався подолати розрив між Москвою та Вашингтоном, навіть коли відносини руйнувалися на початку 1980-х. Песимісти кажуть, що взаємна недовіра зараз може мати гірші наслідки. На той час у СРСР до Байдена ставилися досить прихильно.

Вторгнення СРСР в Афганістан у 1980 році глибоко заморозило відносини між Білим домом та Кремлем. Байден повернувся до Москви лише в 1984 році, приєднавшись до тодішнього сенатора Вільяма Коена, передавши приватне повідомлення американського президента Рональда Рейгана щодо "нового підходу до контролю над озброєннями".

Судячи з усього, обоє сприйняли свою місію серйозно. Рейган згадував, що ці двоє "були рішуче налаштовані щодо ідеї скорочення озброєння". Через два роки Рейган та Михайло Горбачов серйозно обговорили питання ліквідації всієї ядерної зброї під час саміту в Рейк'явіку. Байден повернувся до Росії з делегацією та своїм сином у 1988 році, щоб обговорити питання ратифікації договору про міжнародні ядерні сили.

Наступний масштабний візит Байдена до Москви відбувся аж через 20 років, до цього часу Путін вже десять років домінував у російській політиці і перезавантаження відносин між Москвою та США погіршилося. З часів холодної війни переговори між сторонами, окрім контролю над озброєннями та військової рівноваги, перейшли до питань демократії та економіки.

Однак, широкий політичний досвід Байдена все ще залишається актуальним. Джо Байден не піддається на маніпуляції. Якщо є шанс на нові відносини Америки з Росією, то насправді саме Байден може їх правильно побудувати.

"Пане прем'єр-міністре, я дивлюся у ваші очі, і не думаю, що у вас є душа", - сказав Байден під час зустрічі з Путіним у 2011 році.

"Ми розуміємо один одного", - відповів тоді Путін, за словами Байдена.

Тоді Байден також сказав російським опозиційним лідерам, що Путін не повинен знову балотуватися у президенти. Кілька аналітиків заявили, що це перейшло критичну межу, адже Путін не забуває «особисті образи». Враховуючи такий підхід Байдена, можливо, варто чекати на рішучі відносини США та Росії, резюмує видання.

«Епоха Трампа» закінчується: колегія виборщиків присудила Байдену «чисту перемогу» в президентських перегонах. Та чи вдасться Байдену зшити розколоте американське суспільство? Чи республіканська трампедія просто зміниться на демократичну байденіану? Про подальше протистояння республіканців та демократів читайте в статті Геннадія Друзенка «Фініта ля трампедія?».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі