За даними агентства AFP Палій був етнічним українцем. Він довгий час жив у США. Він був креслярем, потім пенсіонером, поки майже 30 років тому слідчі знайшли його ім'я в старому нацистському реєстрі. Тоді інший колишній охоронець розповів, що він "живе десь в Америці".
Палій сказав слідчим Міністерства юстиції, які прийшли до нього в 1993 році: "Я б ніколи не отримав візу, якщо б сказав правду. Всі брехали".
Суддя анулював громадянство Палія в 2003 році за "участь в актах проти єврейських цивільних осіб" в концтаборі Травники в окупованій нацистами Польщі.
Але через те, що Німеччина, Польща, Україна та інші країни відмовилися його прийняти, він продовжував жити у підвішеному стані в Квінсі з дружиною. Його постійна присутність там обурила єврейське співтовариство. Біля будинку часто проводилися протести. На банерах писали - "ваш сусід - нацист!".
За даними міністерства юстиції, Палій служив в Травниках в 1943 році, в тому ж році було вбито 6000 ув'язнених. Палій зізнався, що служив охоронцем, але заперечує будь-яку причетність до військових злочинів.
У вересні минулого року всі 29 членів конгресу в Нью-Йорку підписали лист, у якому закликали Державний департамент прискорити його депортацію.
Депортація відбулася після тижнів дипломатичних переговорів, які, на думку Білого дому, президент Дональд Трамп зробив пріоритетними.
"Завдяки широким переговорів президент Трамп і його команда забезпечили депортацію Палія в Німеччину і просунули спільні зусилля Сполучених Штатів з ключових європейських союзником", - сказали в Білому домі.
Міністерство внутрішніх справ, Міністерство юстиції і канцлер Німеччини Ангела Меркель не відразу прокоментували подальшу долю Палія. Раніше прокурори заявляли, що немає достатніх доказів, щоб звинуватити його у військових злочинах.
Яків вже привезли до німецького міста Мюнстер і помістили будинок престарілих, повідомив німецький журналіст телеканалу ZDF Андреас Кюнаст.
"Пенсіонер без громадянства був доставлений до Німеччини рано вранці і тепер перебуває в будинку для людей похилого віку біля Мюнстера", - написав Кюнаст в Twitter.
Das US-Fernsehen zeigt die Festnahme des 95-jährigen mutmaßlichen Kriegsverbrechers Jakiw Palij in New York City. Der staatenlose Rentner ist am frühen Morgen nach Deutschland ausgeliefert worden und befindet sich jetzt erstmal in einer Pflegeeinrichtung bei Münster. pic.twitter.com/Li3hRb42tC
- Andreas Kynast (@andikynast) August 21, 2018
Депортація Палія є першою для підозрюваного в нацистських злочинах, так як в 2009 році Німеччина погодилася прийняти Джона Дем'янюка, якого звинуватили в тому, що він служив в охороні нацистів. У 2011 році він був визнаний винним у причетності до більш ніж 28 тисяч вбивств у концтаборі Собібор. Він помер через 10 місяців у віці 91 року під час очікуванні апеляції.