У найбільш північній точці Швеції, місті Кіруна, у вівторок відкривається дводенна міністерська сесія Арктичної ради - міжнародної організації, що створена в 1996 році й об'єднує Росію, США, Канаду, Данію, Ісландію, Норвегію, Швецію, Фінляндію, а також шість асоціацій корінних народів Півночі. По суті за ці два дні вирішиться доля Арктики - дуже перспективного регіону з точки зору видобутку вуглеводнів та розвитку торгового судноплавства.
Росія спробує переконати раду твердо перешкодити арктичним претензіям "нерегіональних гравців", таких як Євросоюз, Китай, Індія і ще ряд країн і організацій.
Ці гравці прагнуть стати членами арктичного клубу у ранзі постійних спостерігачів. Причому ЄС та Китай вже є тимчасовими спостерігачами, а Данія, Швеція і Фінляндія активно підтримують ідею наділити статусом постійного спостерігача ЄС. Крім того, скандинавські країни та Ісландія виступають за те, щоб у Китаю був такий самий статус.
У випадку, якщо Росія зуміє відстояти свою точку зору, її опоненти погрожують створити організацію, альтернативну Арктичній раді, щоб перетворити регіон у "загальнолюдське надбання" на зразок Антарктиди. Як вважають експерти, ініціатива буде просуватися через Генасамблею ООН, а результат - буде вкрай невигідним для Росії.
Міністерські сесії Арктичної ради проходять раз на два роки. Особливістю нинішньої стане її проведення після завершення першого циклу головування всіх восьми держав-членів.
Нагадаємо, Арктична рада - міжнародна організація, створена у 1996 році за ініціативою Фінляндії для захисту унікальної природи північної полярної зони. !zn
Читайте також:
Вчені виявили парадоксальний феномен: через глобальне потепління збільшується площа льоду
Арктика втратила рекордну кількість снігу і льоду за останній рік
Дослідники виявили зв'язок між змінами клімату в Арктиці і Антарктиці