3 призводять до збільшення площі антарктичних льодовиків. Такі висновки містяться в дослідженні, опублікованому в журналі Nature Geoscience.
Цей парадоксальний феномен, як передбачається, викликаний припливом холодної прісної води, що виходить у результаті танення нижнього шару антарктичних льодовиків.
Щільність цієї води нижча, ніж у солоної, тому вона накопичується на поверхні океану. А восени і взимку вона швидше замерзає.
Група вчених з Королівського метеорологічного інституту Нідерландів вважає, що саме цим пояснюється зростання площі льодовиків протягом холодного сезону.
Крім того, шар холодної води може викликати скорочення рівня опадів, що випадають у Антарктиді у вигляді снігу: охолоджене цією водою антарктичне повітря утримує менше вологи, ніж тепле.
Кліматологи довгий час не могли зрозуміти, чим пояснюється спостережуваний з 1985 року приріст антарктичних льодовиків - невеликий, але статистично значущий, що становить приблизно 1,9% до 10 років. Водночас площа льодовиків у районі іншого полюса - у Арктиці значно скоротилася.
Дослідники з Нідерландів вважають, що описаний ними процес можна буде спостерігати і далі. На підставі своїх даних вони спробували вибудувати комп'ютерну кліматичну модель.
"Площа океанських льодовиків у районі Антарктиди зростає всупереч глобальному потеплінню, - констатував керівник групи вчених Річард Бінтаньйа. - Це викликане таненням льоду знизу".
Однак є й інші можливі пояснення цьому феномену.
Пол Холланд з Британської антарктичної служби дотримується висунутої ним у минулому році гіпотези, згідно з якою в результаті глобального потепління в Антарктиці змінилася роза вітрів, і тепер вітер відносить крижини, що відкололися від берега, а що водна поверхня, що звільнилася, знову замерзає.
"Можливо, зростання площі льодовиків викликане поєднанням цих двох факторів - вітру і підтанення. Мабуть, що так - при цьому ефект підтанення, думаю, вторинний", - заявив він Лондонському науковому медіа центру. !zn
Читайте також:
Експерти оголосили березневий сніг у Києві результатом глобальної зміни клімату
Учені переоцінили масштаби глобального потепління - катастрофа "не за горами"
Танення полярних льодів призвело до підвищення рівня світового океану на 1,1 см
Арктика втратила рекордна кількість снігу і льоду за останній рік