Речник Міністерства закордонних справ Ірану повідомив про те, що Ісламська республіка не збирається переглядати умови Спільного всеосяжного плану дій (СВПД) щодо іранської ядерної програми всупереч пропозиціям Німеччини.
"Іран не буде заново обговорювати вже укладену угоду, а резолюція РБ ООН 2231 (яка схвалила СВПД) не зміниться від подібної позиції деяких учасників угоди", - цитує Саєда Хатібзаде державне агентство Mehr.
Він закликав європейських учасників ядерної угоди виконувати свої домовленості. "Німеччині та іншим учасникам угоди слід знати, що цілей, що не були досягнуті за допомогою проведення США політики максимального тиску, не вдасться домогтися й іншими засобами", - додав речник МЗС Ірану, зазначивши, що Тегеран продовжить співпрацю з МАГАТЕ, поки партнери Ірану не вчинять "будь-яку помилку".
Крім цього, він відкинув пропозиції про те, що Саудівська Аравія та Бахрейн хотіли б стати учасниками майбутніх переговорів за іранською ядерною програмою.
"Цим країнам слід знати їх положення, і їм слід говорити лише в межах їх можливостей", - сказав Хатібзаде.
Раніше глава МЗС ФРН Хайко Маас в інтерв'ю Spiegel сказав, що простого повернення до СВПД буде недостатньо, знадобиться його розширення.
Перед цим, 27 листопада, під Тегераном вбили іранського вченого Монсена Фахрізаде, який керував ядерною програмою.
Обраний президент США Джо Байден під час передвиборчої кампанії заявляв, що Сполучені Штати повернуться в ядерну угоду з Іраном, якщо Тегеран продемонструє дотримання умов угоди. Агентство Bloomberg вже написало, що Байдену не потрібно поспішати повертатися до іранської ядерної угоди.
Іран і "шістка" країн (Велика Британія, Німеччина, Китай, Росія, США і Франція) у 2015 році погодили СВПД, який мав на увазі скасування санкцій щодо Ірану. В обмін Тегеран взяв на себе ряд зобов'язань в атомній сфері.
У 2018 році через СВПД вийшли США і відновили односторонні санкції відносно Ірану. А через рік Тегеран оголосив про поетапне скорочення своїх зобов'язань в рамках ядерної угоди до тих пір, поки європейські учасники угоди не забезпечать економічні інтереси Ірану - насамперед у нафтовій сфері - в умовах дії американських санкцій. Але після того, як президент США Дональд Трамп вивів США з ядерної угоди, Іран заявив, що більше не пов'язаний цією угодою. Відтоді Ісламська республіка кілька разів порушувала встановлені обмеження.
Детальніше про те, що Трамп залишає в спадок Байдену, читайте в статті Олега Шамшура "Пейзаж після битви".