Іран розглядав можливість створення ядерної зброї - екс-президент

Поділитися
Іран розглядав можливість створення ядерної зброї - екс-президент Рафсанджані розповів про ядерну програму Ірану
Колишній глава Ірану наполягає, що програма залишилася мирною.

Президент Ірану 1989-1997 років Акбар Хашемі Расфанджані визнав, що Іран розглядав можливість створення ядерної зброї для відбиття ядерної загрози з Іраку, передає Reuters з посиланням на інтерв'ю екс-президента журналу "Iran's Nuclear Hope".

Це визнання було в самий делікатний для Ірану момент, коли міжнародна організація з атомної енергетики (МАГАТЕ) проводить дослідження, по завершенню якого повинна винести вердикт, чи мала метою ядерна програма Ірану виробництво ядерної зброї, або вона була виключно в мирних цілях, як на тому наполягає офіційна влада країни. Від рішення МАГАТЕ в грудні буде залежати доля санкцій відносно Ірану, які були накладені на країну саме через її ядерних амбіцій.

За словами колишнього президента, Іран дійсно розглядав можливість створення ядерної зброї як засіб стримування іракської агресії у 1980-х, коли Іран вів війну з Іраком на чолі з Саддамом Хусейном.

"Коли ми тільки почали (ядерну програму - ред.), ми були в стані війни та прагнули мати можливість (стримування ядерною зброєю - ред.) у випадку, якщо супротивник застосує її проти нас. Однак ці наміри так і залишилися намірами", - стверджує президент.

"Наша основна доктрина була завжди в мирній ядерній програмі, але ми ніколи не залишали думку, що одного разу..ми підемо іншим шляхом", - недвозначно додав він.

Расфанджані нагадав, що в 70-80-х Ірак був у кроці від отримання власної ядерної зброї, поки Ізраїль не зруйнував іракський ядерний реактор авіаударом в 1981 році.

Більш того, Расфанджани додав, що їздив до Пакистану для зустрічі з Абдулом Кадиром Ханом, фізиком-батьком пакистанської ядерної програми, проте вона так і не відбулася. У 2004 році Хан опинився в центрі найбільшого ядерного скандалу, коли зізнався, що продав ядерні секрети Ірану, Північній Кореї та Лівії.

Угоду щодо ядерної програми Ірану було досягнуто 14 липня. У ній Тегеран погодився на ряд поступок за масштабами своєї ядерної програми в обмін на зняття санкцій.

Напередодні, 18 жовтня, Білий дім та ЄС почали процесс скасування санкцій против Ірану.

Іран був викритий у розробці ядерної програми ще в 2002 році. Як відомо, договір про нерозповсюдження ядерної зброї від 1968 року забороняє розповсюдження ядерних технологій країнам, крім тих, хто передбачений договором. Іран підписав і ратифікував договір, при тому що ряд інших країн, які з плином років заволоділи ядерними технологіями, не є сторонами договору. Ядерними державами "легітимно" визнані лише п'ять - США, Франція, Великобританія, Росія і Китай. Однак ядерну зброю з часом дістали Індія, Пакистан, Північна Корея та Ізраїль.

За підозри у розробці ядерних технологій на Іран були накладені санкції ООН, США і Євросоюзу. Активна фаза переговорів щодо ядерної програми велася у форматі "шістки" (США, Великобританія, Франція, Німеччина, Росія, Китай) плюс Іран велася з 2013 року.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі