Іран переслідує, знущається та катує членів сімей жертв авіакатастрофи МАУ під Тегераном – HRW

Поділитися
Іран переслідує, знущається та катує членів сімей жертв авіакатастрофи МАУ під Тегераном – HRW © Wana News Agency/Reuters
Мінімум 16 осіб повідомили, що служби безпеки Ірану погрожували їм

Іранська влада розгорнула кампанію переслідувань і зловживань щодо сімей людей, загиблих в результаті з битого Корпусом вартових Ісламської революції рейсу 752 МАУ в січні 2020 року, заявила сьогодні правозахисна організація Human Right Watch.

6 квітня 2021 року іранська влада оголосила, що пред'явила звинувачення 10 людям за їх роль в цьому інциденті, але не надала жодної публічної інформації про їхні особи, звання або пред'явлені їм звинувачення. Уряди, які беруть участь в розслідуванні справи рейсу 752, повинні підтримати членів сімей жертв в прагненні домогтися справедливості та притягнення до відповідальності, підкреслюють правозахисники.

З жовтня 2020 року по січень 2021 року HRW поговорила з 31 членом сімей жертв і людьми, що мають безпосереднє уявлення про поводження влади з цими сім'ями. Вони розповіли, що іранські органи безпеки довільно затримували, викликали, жорстоко допитували, катували та іншим чином погано поводилися з членами сімей жертв. Ці органи також не повернули родичам майно жертв й перешкоджали проведенню похоронів й поминальних заходів, явно намагаючись припинити спроби притягнути винних до відповідальності.

"КВІР Ірану вбила 176 осіб без найменшої відповідальності, а тепер жорстокі іранські спецслужби знущаються над членами сімей жертв, щоб придушити будь-яку надію на справедливість", - сказав Майкл Пейдж, заступник директора по Близькому Сходу в Human Rights Watch. "Замість того, щоб спробувати повернути довіру людей шляхом прозорого розслідування і відшкодування збитку сім'ям, влада знову замовчує зусилля по залученню до відповідальності".

Члени сімей розповіли, що в кількох випадках влада втручалася в похоронні й поминальні служби, чинячи тиск на родини з метою змусити їх прийняти урядовий статус "мучеників" для своїх близьких, а також публікували фото і відео без дозволу сімей під час служб.

Щонайменше 16 осіб повідомили, що служби безпеки погрожували їм, щоб вони не давали інтерв'ю іноземним ЗМІ, стежили або викликали їх родичів або друзів, які відвідували меморіали, і знімали на відео тих, хто був присутній на цих заходах. У деяких випадках органи безпеки Ірану допитували або затримували членів сім'ї на кілька годин, наголошують правозахисники.

Як мінімум в одному випадку влада катувала затриманого. В іншому випадку співробітники в цивільному почали вимагати зустрічі з членом сім'ї, який виступив проти дій влади в громадському місці, і погрожували йому переслідуванням. Як мінімум в трьох випадках влада погрожувала членам сім'ї "наслідками", якщо вони не видалять пости в соціальних мережах, що критикують непідзвітність уряду.

Один з членів сім'ї розповів, що за пів години до початку поминального заходу подзвонили представники спецслужб і сказали, щоб вони скасували його. "Ми вирішили не скасовувати захід", - сказав член сім'ї. "Але ви можете собі уявити, яким напруженим був кожен момент, тому що ми хвилювалися, що хтось скаже щось політичне [і у нього будуть неприємності з владою]".

Кілька опитаних сказали, що влада повернула жертвам важливі документи, але не повернула ніяких цінних речей, таких як ювелірні вироби та електронні пристрої. Відео та фотографії, опубліковані через два дні після катастрофи, показують, як бульдозери розчищають місце події ще до того, як влада взяла на себе відповідальність за збитий літак, що викликає побоювання, що вони не змогли забезпечити збереження доказів, які потім були знищені або залишилися непридатними для розслідування або судового розгляду.

Згідно з міжнародним правом в області прав людини, іранська влада зобов'язана розслідувати випадки незаконного позбавлення життя та притягати до відповідальності винних, призначати відповідне покарання й надавати жертвам та їхнім сім'ям повне відшкодування збитку. Іранські суди, особливо революційні, регулярно не забезпечують справедливого судового розгляду й використовують визнання, отримані під тортурами, як докази у суді.

За останній рік іранські суди засудили до тюремного ув'язнення не менше 20 осіб, які брали участь в протестах, що спалахнули після визнання владою факту збиття літака. Іранська влада повинні негайно й беззастережно звільнити тих, хто був засуджений за мирне інакомислення, закликають в HRW.

"Іранська влада продовжує переслідувати й чинити тиск на людей, які публічно висловлюються про неправильне ведення урядом розслідування та вимагають притягнення до відповідальності", - сказав Пейдж. "Всі уряди, які беруть участь в розслідуванні катастрофи рейса 752, повинні забезпечити захист прав сімей жертв, щоб домогтися реальної відповідальності, включно із залученням винних до кримінальної відповідальності й надання сім'ям адекватної компенсації".

Детальніше про те, що приховує Іран в технічному звіті за результатами розслідування причин збиття українського літака, читайте в статті Євгенія Єніна "Спотворюючи правду".

Поділитися
Дивіться спецтему: Авіакатастрофа в Ірані
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі