Цей вид комарів, відомий як Anopheles stephensi, в основному зустрічався в Індії та Перській затоці. У 2012 році він був виявлений у Джібуті, а потім був знайдений у Судані, Сомалі, Ємені та Нігерії. Передбачається, що саме ці комарі викликали нещодавнє зростання захворюваності на малярію в Джібуті, що спонукало Всесвітню організацію охорони здоров'я спробувати зупинити подальше поширення цих комах в Африці, повідомляє AP NEWS.
У вівторок учений малярії Фіцум Тадессе представив дослідження на зустрічі Американського товариства тропічної медицини в Сіетлі, припустивши, що інвазивні комари також відповідальні за спалах захворювання в Ефіопії.
У січні представники охорони здоров'я в Діре-Дава, великому транспортному вузлі, повідомили про стрімке зростання захворюваності на малярію. Тадессе, провідний науковий співробітник Дослідницького інституту Армауера Гансена в Аддіс-Абебі, разом зі своєю командою вирушив на дослідження. Вони відстежили понад 200 випадків захворювання на малярію, досліджували прилеглі місця скупчення комарів та перевірили інвазивних комарів на наявність малярійного паразита.
Вони не виявили великої кількості комарів, які зазвичай розповсюджують малярію в Африці. Натомість вони виявили високу щільність інвазивних комарів. Тадесе та його колеги дійшли висновку, що інвазивні комарі "тісно пов'язані" зі спалахом захворювання.
"Ці нові дані жахають", - сказав Томас Черчер, професор динаміки інфекційних захворювань в Імперському коледжі Лондона, який не був пов'язаний із дослідженням.
За його словами, більшість випадків поширення малярії в Африці припадає на сільські райони, оскільки місцеві комарі зазвичай не люблять розмножуватися у забруднених містах чи штучних ємностях, таких як цебра. Але інвазивні комарі можуть процвітати за таких умов.
"Якщо ці комарі приживуться в Африці, це може бути феноменально погано", - сказав він. Основні заходи боротьби з комарами, що використовуються в Африці, такі як протимоскітні сітки та обприскування приміщень навряд чи спрацюють проти інвазивних комах, оскільки вони зазвичай кусають людей на відкритому повітрі.
Проте, за словами Черчера, через неповноту спостережень вчені не знають, наскільки поширені інвазивні комарі та скільки малярії вони викликають.
Ефіопський дослідник малярії Аклілу Гетнет сказав, що цього року чиновники відзначають значне зростання захворюваності. Він звинуватив у цьому триваліші сезони дощів і збройний конфлікт на півночі Ефіопії, який відволікає ресурси на боротьбу з малярією.
"Ми дуже стурбовані", - сказав він, зазначивши, що донедавна в Ефіопії спостерігалося значне зниження захворюваності на малярію. "Зараз ми спостерігаємо значне зростання".
Енн Вілсон, експерт з інфекційних захворювань з Ліверпульської школи тропічної медицини, каже, що африканські громади можуть розглянути можливість адаптації заходів, які вживаються в Індії для боротьби з комарами, наприклад, завести рибу, яка поїдає личинки, або заборонити використання контейнерів зі стоячою водою.
За її словами, уповільнення прогресу у боротьбі з малярією ще більше ускладнює зусилля щодо зупинки паразитарного захворювання, яке, за оцінками, щороку вбиває понад 600 000 осіб, переважно в Африці.
"Ми чекаємо, щоб побачити вплив нових засобів, таких як пестициди та вакцини", - сказала вона. - Але якщо цей комар почне набирати обертів, ми можемо не встигнути.
Відділ охорони здоров'я та науки Associated Press отримує підтримку від відділу наукової освіти Медичного інституту Говарда Х'юза. AP несе повну відповідальність за всі матеріали.