Індійське міністерство інформації та мовлення запропонувало вносити в чорний список і позбавляти акредитації журналістів, які поширюють фейкові новини. Однак, через добу після оприлюднення цієї пропозиції міністерство відкликало її, повідомляє The Guardian.
Пропозицію розкритикували, як спробу обмежити свободу слова. В ній не було чіткого визначення поняття "фейкові новини", а отже, застосування запропонованого нововведення могло бути дуже широким.
Крім того, журналістів могли позбавити акредитації на висвітлення урядових заходів у разі, якщо на них подадуть скаргу за поширення фейків, навіть до того, як скарга буде розглянута. За перше порушення зазначених правил журналістів або видання могли позбавити акредитації на шість місяців, за друге - в рік, і назавжди, якщо відповідне рішення винесе індійська рада преси. До цієї ради входять кілька членів правлячої партії "Бхаратія Джаната" (BJP - ред.).
Сьогодні представники прем'єр-міністра країни Нарендри Моді заявили, що боротьба з фейоквимы новинами не може вирішуватися тільки силами ради преси і відкликали попередню пропозицію.
У ці вихідні поліція штату Карнатака заарештувала засновника сайту Postcard News, яка регулярно публікує фальшиві новини про злочини індійських мусульман. Наприклад, в одній із недавніх публікацій розповідалося про джайнского ченця, який постраждав від нападу мусульман. Насправді чоловік потрапив у ДТП. Як зазначає The Guardian, подібні арешти людей, яких звинувачують у поширенні повідомлень, що розпалюють насильство і ворожнечу, відбуваються в Індії регулярно.
Трохи більше половини українців вважають, що вони в більшості випадків здатні відрізнити якісну інформацію від дезінформації. Одним з основних критеріїв достовірної інформації для українців є репутацію видання.
Детальніше про те, що ж таке фейки, та чому вони займають все більше позицій на порядку денному, читайте в матеріалі Георгія Почепцова "Як в наші двері постукали... фейки" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".