Колишній віце-президент США і ймовірний кандидат в президенти від демократів Джозеф Байден висловив готовність дати свідчення на слуханнях в Сенаті в рамках процедури імпічменту.
У ході зустрічі з виборцями в штаті Айова в суботу, 28 грудня, Байден заявив, що виступить у верхній палаті Конгресу, якщо його викличуть на слухання, передає "Голос Америки".
Нещодоавно політик озвучував протилежну думку: він заявляв, що не збирається свідчити, щоб не допомагати президенту Дональду Трампу "відвернути увагу від його власних дій". Байден також говорив, що у Конгресу немає юридичних підстав, щоб викликати його на слухання. Відмова Байдена від дачі показань викликала хвилю критику з боку його прихильників.
"Ви знаєте, я вже пережив два імпічменти, будучи сенатором... У них немає нічого доброго, незалежно від обставин. Це важко для країни. Тут нема чому радіти. Але зрозумійте мене правильно: Я думаю, що Трамп сам на себе накликав це. Я думаю, що у Конгресу немає іншого вибору, крім як виконати свої конституційні обов'язки, незалежно від політичних наслідків", - заявив Байден в Айові.
Питання допиту Байдена в рамках процедури імпічменту в США піднімають у зв'язку з тим, що його син Хантер був членом ради директорів компанії Burisma Миколи Злочевського, ексміністра енергетики в уряді Миколи Азарова. А також в зв'язку з тим, що Байден-старший публічно підтримував відставку генпрокурора Віктора Шокіна, коли українські правоохоронці розслідували корупцію з участю Злочевського. Трамп і його прихильники стверджують, що Байден тиснув на тодішню владу України і вимагав звільнити Шокіна, щоб заблокувати розслідування. Прихильники імпічменту наполягають, що Трамп тиснув ан президента України Володимира Зеленського, щоб отримати компромат на Байдена – свого ймовірного конкурента на президентських виборах 2020 року.
31 жовтня Палата Представників проголосувала за процедуру імпічменту, визначивши порядок публічних слухань, допиту свідків, права й обов'язки учасників процесу.
Перед цим протягом місяця члени трьох комітетів нижньої палати Конгресу проводили розслідування щодо Дональда Трампа, підставою для якого стала скарга анонімного представника розвідувального співтовариства. Інформатор підозрює Трампа у використанні свого становища для втручання в президентські вибори 2020 року. У скарзі сказано, що президента США тиснув на президента України, наполягаючи на розслідуванні щодо Джо Байдена, ймовірного кандидата в президенти від Демократичної партії, і його сина Хантера.
З 13 по 21 листопада в Конгресі тривали відкриті слухання. На них свідчили тимчасовий повірений у питаннях США в Україні Вільям Тейлор і заступник помічника держсекретаря Джордж Кент, експосол США в Україні Марі Йованович, співробітники РНБ Олександр Віндман і Тім Моррісон, помічниця віце-президента Майка Пенса Дженніфер Вільямс, колишній спецпредставник Держдепартаменту Курт Волкер, голова представництва США в ЄС Гордон Сондленд та інші свідки.
За підсумками слухань Трампу пред'явили звинувачення у зловживанні владою і перешкоджанні роботи Конгресу. Проте Палата Представників ще не передала справу про імпічмент lj Сенатe, де більшість місць мають республіканці.
Докладніше про слухання в Конгресі вважає в статті Олександра Хари "Імпічмент Трампа. Шоу сезону 2019/2020 почалося".