Колишній посол США в Україні Марі Йованович заявила на слуханнях у нижній палаті Конгресу, що була "шокована і спустошена" через випади президента Дональда Трампа на її адресу. Дипломат дала свідчення в Палаті Представників у рамках процедури імпічменту в п'ятницю, 15 листопада.
Вона назвала "жахливим" період після її дострокового відкликання з Києва на вимогу Трампа. За словами Йованович, зміст телефонної розмови Трампа із Володимиром Зеленським, в ході якого обидва президента погано про неї відгукувалися, "вибив її з колії".
"Чоловік, який бачив мене, коли я читала стенограму, сказав, що моє обличчя зблідло. Я думаю, у мене навіть була якась фізична реакція", - розповіла дипломат конгресменам.
Йованович додала, що відчула загрозу в словах Трампа, коли той обіцяв, що їй "доведеться зіткнутися з чимось".
"Його коментарі вселяють страх", - зазначила дипломат.
Посол також вказала на відсутність підтримки Вашингтона, коли проти неї почалися інформаційні атаки. Йованович згадала, що президент і його син Дональд Трамп-молодший неодноразово звинувачували її в "підтримці української корупції". Їх звинувачення посол назвала необґрунтованими.
"Я не хотіла, щоб моя кар'єра завершилася подібним чином", - пояснила дипломат.
При цьому Йованович не стали коментувати критику Трампа її роботи на посаді посла, пояснивши, що в неї немає такого права. Вона також зазначила, що місця, де вона працювала, "стали значно кращими".
Раніше Йованович повідомила, що причиною її звільнення стала відмова вимагати від керівництва України розслідування щодо Байдена.
Трамп неодноразово, в тому числі у розмові з президентом України Володимиром Зеленським, погано відгукувався про Йованович. І Зеленський підтакував йому, дорікаючи послу тим, що вона "недостатньо прийняла" його перемогу на президентських виборах, так як була "прихильницею Порошенко".
Друг і юрист Трампа Руді Джуліані звинувачував Йованович в інформаційній компанії проти Трампа.
Відзначимо, що в травні Держдепартамент достроково відкликав посла Йованович з України. Тимчасовим повіреним у Києві став Вільям Тейлор.
31 жовтня Палата Представників проголосувала за процедуру імпічменту, визначивши порядок публічних слухань, допиту свідків, права й обов'язки учасників процесу.
Перед цим протягом місяця члени трьох комітетів нижньої палати Конгресу проводили розслідування щодо Дональда Трампа, підставою для якого стала скарга анонімного представника розвідувального співтовариства. Інформатор підозрює Трампа у використанні свого становища для втручання в президентські вибори 2020 року. У скарзі сказано, що президента США тиснув на президента України, наполягаючи на розслідуванні щодо Джо Байдена, ймовірного кандидата в президенти від Демократичної партії, і його сина Хантера.
13 листопада в Конгресі розпочалися відкриті слухання. На них свідчили тимчасовий повірений у питаннях США в Україні Вільям Тейлор і заступник помічника держсекретаря Джордж Кент.
про сулшаниях в Конгресі вважає в статті Олександра Хари "Імпічмент Трампа. Шоу сезону 2019/2020 почалося".