Світовий ядерний арсенал зросте в найближчі роки вперше з часів холодної війни, хоча ризик використання такої зброї є найбільшим за останні десятиліття. Таку заяву зробили в провідному аналітичному центрі з питань конфліктів і озброєнь, передає Reuters.
Вторгнення Росії в Україну та підтримка Києва Заходом посилили напруженість між дев'ятьма ядерними державами світу, переконані в аналітичному центрі Стокгольмського міжнародного інституту дослідження миру (SIPRI).
Хоча кількість ядерної зброї дещо впала з січня 2021 по січень 2022 року, у SIPRI стверджують, що якщо ядерні держави не вживатимуть негайних заходів, глобальні запаси боєголовок незабаром можуть почати зростати вперше за десятиліття.
«Усі держави з ядерною зброєю нарощують або модернізують свої арсенали, і більшість з них загострюють ядерну риторику та роль ядерної зброї у їхніх військових стратегіях», – сказав Вілфред Ван, директор програми зброї масового знищення SIPRI в аналітичному центрі.
«Це дуже тривожна тенденція».
Через три дні після вторгнення Москви в Україну, президент володимир путін привів російські засоби ядерного стримування у підвищену бойову готовність.
Він також попередив про “наслідки для країн, які стоять на шляху Росії”, які будуть «такими, яких ви ніколи не бачили за всю свою історію».
Росія має на пів тисячі ядерних боєголовок більше, ніж США
Росія має найбільший у світі ядерний арсенал із загалом 5977 боєголовок, що приблизно на 550 більше, ніж у Сполучених Штатів. Дві країни володіють понад 90% світових боєголовок, хоча SIPRI стверджує, що Китай знаходиться в процесі розширення свого арсеналу і має понад 300 нових шахтних пускових установок (стаціонарні ракетні пускові установки в шахтній споруді, що розташована в ґрунті та призначена для розміщення ракети – ред.)
SIPRI повідомляє, що у січні 2022 року глобальна кількість ядерних боєголовок впала до 12 705 з 13 080 у січні 2021 року. За оцінками, 3 732 боєголовки були розгорнуті разом з ракетами та літаками, а близько 2 000 - майже всі належали Росії або США - перевели в високу готовність до застосування.
"Відносини між великими державами світу ще більше погіршилися в той час, коли людство і планета стикаються з низкою глибоких і невідкладних спільних проблем, які можна вирішити лише за допомогою міжнародного співробітництва", – сказав голова ради SIPRI і колишній прем'єр-міністр Швеції Стефан Лоффен.
Зауважимо, «Росія сама загнала себе в глухий кут»: експерти в Давосі обговорили, якою буде нова Холодна війна.