Глобальне скорочення населення може бути небезпечним — FT

Поділитися
Глобальне скорочення населення може бути небезпечним — FT
Зниження народжуваності стало симптомом нерівності поколінь.

Пандемія коронавірусу викликала в деяких країнах історичні масштаби падіння народжуваності. В Іспанії в грудні 2020 року народилося на 20 % менше немовлят, ніж за той самий місяць роком раніше, що є найменшою кількістю з 1941 року. Народжуваність в Італії впала на 22 %, у Франції - на 13 %, пише Financial Times.

«Коли народилася моя мама, у світі було менше 3 мільярдів людей. Коли народилася я, їх було майже 5 мільярдів, а коли я народила доньку - 7,7 мільярда. Моя дитина може стати свідком початку нової ери: точки, коли кількість людей на планеті починає скорочуватися», - каже письменниця Сара О’Коннор.

Не у всіх країнах спостерігається різке падіння народжуваності, для прикладу, в Німеччині зафіксовано незначний бебі-бум. Цілком ймовірно, що вплив пандемії на народжуваність може виявитися швидкоплинним. Але цей вплив зосередив увагу людства на довгостроковому скороченні народжуваності, яка спостерігається майже у всіх регіонах планети.

Майже половина населення світу зараз проживає в країнах чи районах, де рівень народжуваності протягом усього життя (середня кількість немовлят на жінку) сягає нижче «коефіцієнта заміщення» 2,1 - показник, який має утримувати кількість населення у стабільному стані.

Навіть в Африці, де населення все ще стрімко зростає, коефіцієнт народжуваності знизився з 6,8 у 1970-х роках приблизно до 4,6. Останній звіт ООН про перспективи народонаселення від 2019 року прогнозує, що зростання глобального населення вирівняється приблизно до 2100 року, тоді як у статті вчених, опублікованій у виданні The Lancet, прогнозується, що кількість людей у ​​світі досягне піку в 2064 році на рівні 9,7 мільярда і скоротиться до 8,8 млрд до 2100 року.

Деякі аналітики сприйняли це як хорошу новину для планети. Різке зростання кількості населення викликало значний стрес для планети. А в країнах, що розвиваються, зниження народжуваності зазвичай пов’язане з тим, що жінки отримують більше можливостей для самореалізації та освіту.

Тим часом країни, які зіштовхнулися з проблемою старіння населення, наразі розмірковують, як «платити за це старіння» та доглядати за літніми людьми у найближчі десятиліття. Вчені прогнозують, що Нігерія стане другою за чисельністю населення країною в світі до 2100 року, після Індії.

«У всьому світі так багато людей, які ризикують власним життям, щоб потрапити до Європи та США - ми могли б їх просто впустити», - каже науковий співробітник Інституту демографічних досліджень Джошуа Уайльд.

Багаті країни, швидше за все, не зможуть повернути показники народжуваності до «рівня коефіцієнта заміщення». У Фінляндії існує політика, яка допомагає батькам поєднувати роботу з вихованням дітей, проте рівень народжуваності залишається значно нижчим, ніж був раніше.

«Ми опитали батьків з дітьми віком до 16 років, як вони поєднували роботу та сімейне життя, але не змогли отримати цікаву інформацію, тому що всі учасники дослідження були задоволені цим балансом. Була надія, що справжня гендерна рівність підвищить рівень народжуваності, але якщо у нас є такий баланс сімейного життя та кар’єри, можливо, середній коефіцієнт народжуваності буде близько 1,5», - каже професор Анна Роткірх.

Однак, святкувати зниження рівня народжуваності  - це погана ідея. У деяких країнах у людей народжується менше дітей, ніж вони хотіли б. У Південній Кореї, де коефіцієнт народжуваності зараз нижче 1, робота займає занадто багато часу, житло та освіта дуже дорогі, а матері не отримують достатньо підтримки.

Доцент Сеульського університету Ерін Хе-Вон Кім каже, що та сама система, яка сприяла швидкому розвитку економіки, поставила суспільство в напругу.

«Працювати допізна стало звичкою», - додає він.

Нове покоління відчуває тиск і стрес, це стосується не лише Південної Кореї, хоча там подібна тенденція спостерігається особливо гостро. Коли на початку цього року Financial Times опитувала молодь по всьому світу, багато молодих людей говорили про глибоке почуття невпевненості, яке викликала нестабільна ситуація з роботою та житлом. Деякі респонденти говорили, що не відчувають себе в безпеці, щоб мати дітей.

Ризик полягає в тому, що коли населення країни старіє і скорочується, ця динаміка входить у замкнуте коло, особливо якщо молоді люди бачать, що політика формується відповідно до потреб людей старшого покоління.

У Японії, де населення почало скорочуватися у 2011 році, опитування, проведені професором Інституту соціальних наук Хіросі Ісідою, показують, що молоді люди задоволені своїм нинішнім рівнем життя, але мають «набагато похмуріші очікування» щодо майбутнього.

«Вони знають, що не мають великого голосу в політиці - літні люди мають більше впливу, політика розрахована саме на старше покоління», - каже доцент Темплського університету Сачіко Хорігучі.

Однією з визначальних політичних проблем на найближчі 100 років буде політика щодо старшого населення, одночасно гарантуючи, що молодь також буде почувати себе в безпеці.

Неможливо контролювати кількість немовлят, які народжуються у жінок, і робити цього не треба. Але багато в чому народження дитини - це акт віри в майбутнє, резюмує видання.

Уже шостий рік поспіль в Україні знижується рівень народжуваності. Так, в порівнянні з 2015 роком, вона впала на 34% за перші 4 місяці 2021-го. При цьому в деяких областях падіння народжуваності ще вище.

Згідно зі спостереженнями, за 6 років народжуваність в Україні впала майже в два рази в Кіровоградській (-44%), Сумській (-43%), Дніпропетровській (-43%), Запорізькій (-42%), Донецькій (-42% ), Чернігівській (-42%,) Полтавської (-41%) і Черкаській (-40%) областях.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі