Financial Times: COVID-19 буде постійною загрозою

Поділитися
Financial Times: COVID-19 буде постійною загрозою © Pixabay
Коронавірус мутує з величезною швидкістю, але все має свої межі.

На початку пандемії COVID-19 вчені не знали, як швидко мутуватиме новий коронавірус. Відтоді постійний потік вірусних варіантів знищив надію, що «еволюція» ковіду буде повільною. Варіант Delta, вперше ідентифікований в Індії, зараз є панівним штамом у Великій Британії і швидко поширюється в Європі та США. Дельта більш трансмісивний, ніж попередні штами вірусу, хоча, на щастя, вакцини все ще є високоефективними проти нього, пише Financial Times.

Може здатися, що подальша поява нових варіантів неминуча і вірус буде мутувати, щоб протистояти кожному кроку людей. Це не обов’язково так. SARS-COV-2 виявився несподівано сильним суперником, але він все одно змушений дотримуватися основних правил еволюції, тобто його можливості не безмежні.

Еволюція відбувається тоді, коли майже випадкова мутація генетичного матеріалу вірусу стає постійною зміною, часто тому, що вона певним чином приносить користь вірусу, сприяючи його швидшому поширенню.

Більшість мутацій не досягають цієї стадії - багато з них навіть приносять шкоду вірусу. Але коли вірусний варіант швидко поширюється або поводиться інакше, вчені починають звертати більше уваги на його мутації.

Варіанти SARS-COV-2 наразі продемонстрували відносно прості зміни, які дозволяють їм бути більш трансмісивними, але вони не досягли особливого успіху проти природного імунітету людей або захисту, отриманого після вакцинації.

Ймовірно, це пов'язано з природним відбором: вірус, який швидше поширюється, має явну перевагу. Але враховуючи те, що наразі лише невелика частина людей у світі завершила процес вакцинації, вірус ще не відчув потужного тиску колективного імунітету.

Більшість варіантів коронавірусу зараз зосереджують мутації в спайковому білку, який допомагає вірусу прикріплюватися до поверхні клітин людини, інфікуючи організм господаря. Однією з основних мутацій, яка посилює заразність, є D614G - білок, знайдений у варіанті Beta, вперше ідентифікований у Південній Африці.

Мутація порушує лише один із багатьох сполучень, які утримують спайковий білок разом. Ймовірно, це призводить до того, що інші його компоненти трохи розходяться, дозволяючи вірусу легше приєднуватися до клітин людей.

Але боротися з імунною системою - це все одно що вести війну на багатьох фронтах. Імунна система атакує віруси різними способами. Нейтралізуючі антитіла - білки, які «зв’язують» віруси і модифікують їхні механізми, перешкоджаючи проникненню в клітини, націлюються на кілька ділянок у верхній частині спайкового білка вірусу.

Одна мутація може змінити одну цільову ділянку, цього достатньо, щоб перемогти антитіла в одній зоні, але це зупиняє лише «одну кулю» з канонади.

Ймовірно, вірус зможе краще уникати імунного захисту, але не все відразу. Це не просто питання накопичення вигідних мутацій - кріплення зброї за зброєю до вірусного арсеналу. Еволюція часто є процесом компромісів.

У нещодавньому дослідженні висловлювалось припущення, що варіант бета отримав мутацію, яка допомогла йому уникнути дії деяких антитіл, але ця зміна коштувала йому здатності міцніше прикріплюватися до клітин людини.

Еволюційний процес сповнений подібних обмежень і звивистих шляхів. Мутації можуть змінити вірусний механізм таким чином, що це ускладнить подальші зміни, такі як стійкість до імунітету людини. Або можуть бути ще невідомі мутації, які дозволяють плавно співіснувати обом «удосконаленням».

SARS-COV-2, ймовірно, зараз є найбільш «популярним» геномом в історії, який досліджується в найпотужніших лабораторіях світу. Сучасний світ не бачив вірусної пандемії такого масштабу. Поки ковід мутує з такою швидкістю, він залишається небезпечною, постійно рухомою загрозою. Людям знадобиться неабияка пильність, резюмує видання.

Національний інститут здоров'я Італії оприлюднив статистику країни по смертності від ускладнень коронавірусу. Там йдеться про те, що при 99% летальних випадків померлі за життя не отримували актиковідних щеплень. 

За період з лютого до липня в Італії від ковіду померло 35 776 людей, серед яких 423 особи були повністю вакцинованими. Вони або отримали одну дозу препарату Johnson & Johnson, або дві будь-якої іншої вакцини, якою користуються в країні. У відсотковому співвідношенні це 1,2% від загальної кількості померлих. 

Поділитися
Дивіться спецтему: Коронавірус у світі
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі