Генеральний директор авіаікомпаніі Ryanair Майкл О'Лірі повідомив, що на екіпаж борту FR4978, яким з Афін до Вільнюса летів білоруський журналіст Роман Протасевич, чинився значний тиск. У вівторок, 15 червня, О'Лірі дав свідчення британському транспортному відомству, передає The Irish Times.
За словами очільника Ryanair, білоруська сторона запевнила екіпаж літака, що на борту станеться вибух, якщо він увійде в повітряний простір Литви і спробує зайти на посадку в аеропорту Вільнюса.
Капітан неодноразово просив владу Білорусі надати йому відкриту лінію зв'язку з диспетчерським центром Ryanair у Варшаві, але йому збрехали, що там не відповідають на телефонні дзвінки.
За словами О'Лірі, екіпаж погодився сісти в Мінську в умовах суттєвого тиску, який на нього чинився.
Після приземлення на борт піднялися кілька людей у цивільному з відеокамерами. Вони змушували пілотів під запис заявити, що посадка в Мінську була добровільною.
23 травня в аеропорту Мінська примусово посадили літак Ryanair рейсу Афіни - Вільнюс під приводом анонімного повідомлення про мінування. Для перехоплення лайнера, що перебував у двох хвилинах льоту від Вільнюса, в небо підняли винищувач ВПС Білорусі.
На борту авіалайнері перебував засновник опозиційного Telegram-каналу NEXTA Роман Протасевич. Журналіста і його дівчину Софію Сапегу затримали. Протасевичу інкримінують «екстремістську» статтю 293 КК Білорусі, йому може загрожувати страта.
Велика Британія закрила свої аеропорти для літаків «Белавіа», рекомендувала британським компаніям не відправляти борти через повітряний простір Білорусі, а також підготувала нові санкції проти режиму Лукашенка. Аналогічні заходи затвердив Саміт ЄС.
З 26 травня закрито авіасполучення між України та Білоруссю.
Докладніше про те, що означає викрадення білоруськими силовиками опозиціонера Романа Протасевича, яким може бути покарання Європи для диктатора, котрий загрався, і що слід робити Україні у ситуації, що склалася, читайте в статті Володимира Кравченка «Зона, заборонена для польотів» у ZN.UA.