Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) «продовжує робити все можливе та неможливе», щоб отримати доступ до всіх військовополонених у рамках військового конфлікту в Україні. Про це розповів голова МКЧХ Роберт Мардіні в інтерв'ю швейцарській громадській (недержавній) франкомовній телерадіокомпанії.
Він нагадав, що МКЧХ регулярно зазнає критики з боку української влади за недостатні дії в ситуації порушення Росією положень Женевських конвенцій.
Мардіні підкреслив, що зважений і стриманий курс МКЧХ дає свої плоди і що вже є деякі «обнадійливі» ознаки. Які? Уточнювати він не став. Нагадаємо, що Третя Женевська конвенція зобов'язує всі сторони міжнародного збройного конфлікту надавати МКЧХ доступ до всіх військовополонених, а також право відвідувати їх, де б вони не утримувалися. У своєму жовтневому прес-релізі МКЧХ висловив розчарування тим фактом, що цих положень у контексті війни в Україні не дотримуються.
"Ми змогли вже відвідати сотні військовополонених, але є ще тисячі людей, яких ми так і не змогли побачити", - йдеться у цьому повідомленні. Роберт Мардіні підкреслив, що у МКЧХ «немає армії, він не може силоміць відчиняти собі двері. Звичайно, він робитиме все можливе, щоб отримати доступ до військовополонених, але обов'язок забезпечити цей доступ лежить на сторонах конфлікту». МКЧХ також критикують за те, що він недостатньо голосно говорить про порушення Женевської конвенції. У відповідь на це Мардіні зазначив, що МКЧХ робитиме це тільки в тому випадку, якщо всі інші засоби впливу будуть вичерпані.
«Але сьогодні ми маємо вже обнадійливі сигнали щодо майбутнього вільного доступу до військовополонених. Ми повинні вичерпати всі дипломатичні зусилля та оцінити рівень їх ефективності», — зазначив він телекомпанії RTS, визнавши далі, що «ситуація складається не дуже хороша. Вона навіть дуже незадовільна, але справа таки рухається вперед».
Нагадаємо, раніше президент України Володимир Зеленський розкритикував пасивність організації у тому, що вона не може отримати доступу до полонених українських захисників у колонії на території тимчасово окупованої Оленівки.