У понеділок Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш знову закликав до глобального скасування ядерної зброї на тлі нових погроз президента РФ застосувати її у війні проти України.
«Через десятиліття після падіння Берлінської стіни ми знову чуємо брязкіт ядерними мечами», — заявив Гутерріш на спеціальній сесії Генеральної Асамблеї, присвяченій ядерному роззброєнню.
"Дозвольте мені внести ясність - ера ядерного шантажу має закінчитися", - сказав він.
«Ідея про те, що будь-яка країна може боротися та перемогти в ядерній війні, неправильна. Будь-яке застосування ядерної зброї спровокує гуманітарний Армагеддон», - сказав він.
«Без ліквідації ядерної зброї не може бути миру», - наголосив Гутерріш, передає AFP.
Президент Росії Владімір Путін у своєму виступі минулого тижня зробив погано завуальовану загрозу застосувати ядерну зброю після того, як українські сили відбили землі, захоплені Москвою під час її семимісячного вторгнення.
Держсекретар США Ентоні Блінкен відповів, що Вашингтон заявляв Москві, зокрема приватними каналами, про «катастрофічні» наслідки будь-якого застосування ядерної зброї.
Гутерріш висловив розчарування тим, що на конференції, що відбулася минулого місяця з розгляду дії Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, не вдалося досягти консенсусу.
Росія заблокувала результат після того, як проект документу підтримав контроль України над Запорізькою атомною електростанцією, окупація якої Москвою спричинила побоювання великої аварії.
США засудили позицію Росії. Але жодна ядерна держава не підтримала договір ООН, прийнятий у 2017 році, який закликав до всеосяжної заборони ядерної зброї, за підтримки країн, що в основному розвиваються.
Жодна країна не застосувала ядерну зброю на полі бою, крім США у 1945 році, коли вони зруйнували японські міста Хіросіма та Нагасакі, вбивши понад 200 000 людей. Через кілька днів імперська Японія здалася, поклавши край Другій світовій війні.
Прем'єр-міністр Японії Фуміо Кісіда у своєму виступі перед Генеральною Асамблеєю минулого тижня пообіцяв працювати заради «світу без ядерної зброї».
"Загроза застосування ядерної зброї, як це зробила Росія, не кажучи вже про фактичне застосування ядерної зброї, є серйозною загрозою миру і безпеці міжнародної спільноти і абсолютно неприйнятна", - сказав Кісіда.