Вже кілька місяців США в приватних комунікаціях посилають попередження владі в Москві про тяжкі наслідки, які чекають Росію в разі застосування ядерної зброї. Адміністрація Джо Байдена загалом вирішила, що попередження повинні бути умисне розмитими, щоб Кремль вагався, намагаючись здогадатися, якою буде відповідь Вашингтона.
Про це пише Washington Post з посиланням на американських чиновників, які погодилися говорити на умовах анонімності. Білий дім намагається добитися «стратегічної невизначеності» на тлі того, як Росія продовжує посилювати свою риторику щодо можливого застосування ядерної зброї проти України. Крім того, Москва проводить мобілізацію, щоб поповнити тяжкі воєнні втрати.
Держдепартамент підтримував приватну комунікацію з Москвою. Однак, співрозмовники видання не уточнюють, хто передавав російській стороні американські повідомлення і яким був їхній зміст. Також не відомо, чи США відсилали нові приватні повідомлення після останньої промови Владіміра Путіна, в якій він знову повторив свої завуальовані ядерні погрози і оголосив про початок мобілізації. Однак, американські чиновники сказали Washington Post, що комунізація зберігалася постійно впродовж останніх місяців.
В адміністрації Байдена зауважують, що Москва неодноразово погрожувала застосувати ядерну зброю після початку вторгнення в Україну 24 лютого. Однак, досі не було жодних ознак, які б вказували на підготовку російського ядерного арсеналу до неминучого удару. Однак, нові ядерні погрози Кремля не такі розмиті, як попередні. І вони прозвучали в часи, коли армія Росії змушена відступати на полі битви під тиском українського контрнаступу.
Раніше російські заяви переслідували мету попередити США і їхніх союзників, щоб вони не заходили надто далеко у підтримці України. Але останні погрози Путіна говорять, що Росія розглядає можливість застосування ядерної зброї на українській території, щоб закріпити свою окупацію і змусити Київ підкоритися. Так вважає директор Асоціації контролю озброєнь Даріл Кімболл.
«Всім потрібно усвідомити, що це один з найбільш тяжких епізодів за багато десятиліть, коли ядерна зброя може бути застосована. Наслідки навіть так званої «обмеженої ядерної війни» будуть катастрофічними», - наголосив Кімболл.
Американських експертів вже багато років непокоїть можливість того, що Росія застосує тактичну ядерну зброю, щоб перемогти у звичайній війні. Цю стратегію інколи описують як «ескалацію заради деескалації». У четвер заступник начальника ГУР Вадим Скібітський сказав британським журналістам, що Росія може застосувати ядерну зброю проти України, «щоб зупинити наші наступальні дії і знищити нашу державу».
«Це також загроза і для інших країн. Вибух тактичної ядерної зброї вплине не лише на Україну, а й на весь Чорноморський регіон», - пояснив Скібітський.
Україна намагається подати сигнал, що навіть російський ядерний удар не змусить її капітулювати, а буде мати якраз протилежний ефект. Професор управління в Університеті Джорджтауна і директор Центру стратегічний дослілжень і досліджень безпеки Скоукрофта в Atlantic Council Меттью Кроеніг стверджує, що найкращим варіантом відповіді США на обмежений російський ядерний удар буде посилення підтримки України, а також проведення обмежених неядерних ударів по російським силам.
«Якщо російські сили, які виконали ядерну атаку, перебувають в Україні, США можуть завдати прямий удар по них. Потрібно відкалібрувати цю реакцію, щоб вона стала сигналом, що йдеться не про початок великої війни. Це обмежений удар. На місці Путіна що б ви зробили? Не думаю, що ви б наказали почати повномасштабний ядерний обстріл США», - вважає Кроеніг.
Але у Вашингтоні вважають безвідповідальним навіть обмежений звичайний удар проти сил Росії. Оскільки це може спровокувати широкомасштабну російсько-американську війну, а отже конфлікт між двома ядерними державами.
На думку співдиректора програми з ядерної політики центру Carnegie Endowment for International Peace Джеймса Актона, зараз спроби передбачити американську реакцію на російські дії не мають ніякого сенсу. Тому що поки немає жодних ознак, які б говорили, що Путін збирається переступити табу.
«Якби він насправді збирався неминуче застосувати ядерну зброю, він майже точно хотів би, щоб ми про це знали. Йому більше потрібно, щоб погрози застосувати ядерну зброю змусили нас піти на поступки», - вважає Актон.