Російський «Газпром» заявив про додаткові обсяги постачання газу до Угорщини впродовж прийдешньої зими, а також про постачання до Китаю додаткових 600 мільйонів кубометрів газу у 2023 році. Заяви про збільшення обсягів постачання озвучив глава газового монополіста Алєксєй Міллєр засобам російської пропаганди після візиту до Китаю, куди російський президент Владімір Путін їздив «піднімати з колін» «Газпром».
«У цьому році, я думаю, що це буде 600 мільйонів кубометрів газу», – сказав Міллєр, коментуючи результати угоди з китайською CNPC про додаткові обсяги постачання газопроводом «Сила Сибіру», передає пропагандистське агентство «Интерфакс».
Також Міллєр заявив про «значні додаткові обсяги» на угорський ринок на прийдешню зиму, зазначивши, що у 2023 році «додатковий обсяг склав 1,3 мільярди кубометрів газу».
Нагадаємо, що Путін під час пекінського саміту «Один пояс, один шлях» зустрівся з лідерами обох країн – главою КНР Сі Цзіньпіном та прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном. Міллєр був серед керівників компаній, які супроводжували Путіна в цій поїздці.
«Газпром» прагне компенсувати втрату більшості своїх ринків в Європі з початку війни Росії в Україні. Угорщина – єдиний член Європейського Союзу та НАТО, чий лідер підтримує дружні зв'язки з Путіним після російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року. У 2023 році видобуток газу в Росії впав до рівня, небаченого з 1970-х років, а російській владі доводиться рекордно за останні 11 років підвищувати тарифи на газ для населення.
Під час зустрічі в Пекіні Орбан сказав Путіну, що Угорщина ніколи не хотіла протистояти Росії і намагається врятувати двосторонні контакти. Посол США в Угорщині сказав, що рішення Орбана продовжити зустріч «викликає занепокоєння», прем'єр-міністр Естонії сказала, що їй було «дуже, дуже неприємно» побачити фотографію рукостискання Орбана та Путіна.
Нагадаємо, що Угорщина розглядається як ключовий потенційний опонент рішення про початок переговорів про вступ України до ЄС, яке очікується в грудні.
Нещодавно Болгарія запровадила податок на транзит російського газу своєю територією, який постачається до Угорщини – щоб зменшити доходи російського бюджету. У Будапешті назвали це «ворожим кроком» та пообіцяли відповісти.