Путін їде до Китаю, щоб «підняти з колін» «Газпром» – ЗМІ

Поділитися
Путін їде до Китаю, щоб «підняти з колін» «Газпром» – ЗМІ © EPA-EFE/ANATOLY MALTSEV
Навіть за найкращого для Кремля сценарію, Китай не замінить Європу

Президент Росії Владімір Путін переграв, намагаючись використати «Газпром» для того, щоб поставити Європу на коліна, і тепер його зусилля зі зміцнення державного газового гіганта перебувають у руках Китаю. У 2023 році видобуток газу в Росії впав до рівня, небаченого з 1970-х років, а російській владі доводиться рекордно за останні 11 років підвищувати тарифи на газ для населення. 

Після багатьох років зосередження експорту «Газпрому» на трубопроводах до Європи та недоінвестування в потужності зі зрідженого природного газу, Путін має обмежені можливості для газового монополіста. Це стане очевидним, коли він зустрінеться з китайським лідером Сі Цзіньпіном у Пекіні наступного тижня, пише Bloomberg.

Кремль зацікавлений у нових експортних угодах, щоб зміцнити міжнародну присутність «Газпрому». Китай є найбільшим доступним зовнішнім ринком, але він не зможе замінити його один в один. Навіть у найкращому для Кремля сценарії – за умови своєчасного виходу на повну потужність поточних і запланованих проектів – на Китай припадатиме лише близько двох третин тих обсягів, які колись надходили до Європи. Але ціни будуть нижчими, а поставки все одно займуть роки і потребуватимуть значних інвестицій.

«Я не бачу великих шансів для Росії укласти нову газову угоду з Китаєм цього року, незважаючи на бажання російської сторони», – сказав керуючий директор дослідницької компанії Agora Energy Transition China Кевін Ту. 

На його думку, Пекін вже збільшив імпорт російських енергоносіїв з початку війни РФ в Україні і він виніс для себе уроки Європейського Союзу з надмірної залежністі від одного постачальника. 

Однак будь-якої угоди буде недостатньо для відновлення колишньої могутності «Газпрому». Його ринкова вартість – колись третя за величиною у світі – зараз становить менше половини вартості норвезької Equinor ASA, і інсайдери бачать мало шансів на відновлення.

«У «Газпрому» немає перспектив на найближчі 5-10 років. З Китаєм важко домовитися, і ціна не буде хорошою», – сказав агентству Bloomberg по телефону колишній заступник голови правління Алєксандр Рязанов.

Нагадаємо, що «Газпром» остаточно втратив ділянку газопроводу «Ямал-Європа» – польська корпорація Orlen отримала дозвіл на отримання повного контролю над компанією EuRoPol Gaz, якій належить польська ділянка.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі